ŞİRKETLERE AİT REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İSTİSTANADAN YARARLANIR MI?


Vergi muafiyeti, firmalara belirli dönemler için getirmiş durumdadır. Bu bağlamda özellik rehabilitasyon merkezleri ile ilgili özel düzenlemeler yapılmıştır. Teşvik amaçlı ve vatandaşlara yarar sağlaması amacıyla yapılacak olan rehabilitasyon merkezleri üzerinden şirketlere tanınan muafiyetten yararlanılması mümkündür.

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile birlikte bu konuda muafiyet hakkında detaylı düzenlemeler yapılmış durumdadır. Şirketler tarafından açılacak olan rehabilitasyon merkezlerinin ilk 5 yılında şirketlerin herhangi bir şekilde kurumlar vergisi ödemesi gerekmemektedir. Bu açıdan rehabilitasyon merkezleri sayesinde şirketler kurumlar vergisi ödemekten kurtulabilmektedir. Bu konudaki en önemli detay ise açılan rehabilitasyon merkezlerinin şirketlerin yönetiminden çıkartılarak dernek vs. kurumlara aktarılmasıdır.

Rehabilitasyon merkezi sağlık konusunda çok önemli bir noktadadır ve bu nedenle devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile daha fazla Rehabilitasyon merkezinin açılması için teşvik sağlanmaktadır. Teşvik ile birlikte kişilerin Rehabilitasyon merkezi açması halinde yukarıda belirtilen şartlar sunulmuş olacaktır. Böylece vergi gibi çeşitli istisna ve muafiyetten yararlanılması mümkün olacaktır.

Rehabilitasyon merkezlerinde kişilerin sağlıklarına kavuşması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’de Rehabilitasyona ihtiyacı olan binlerce insan bulunmaktadır. Üstelik merkezlerin sınırlı sayıda olması, bu konuda imkanın da sınırlı olmasını sağlamaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinin bu bakımdan çok daha fazla olması için çeşitli teşvikler ile bu konuda işler kolaylaştırılmaktadır. Rehabilitasyon merkezi açmak isteyenler ya da mevcut merkezi olanlar bu konuda sunulan avantajlardan yararlanmak için başvuru yapabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*