Toki Konut Başvurusu 2022


TOKİ başvurusu ile 81 ilde binlerce vatandaş ev sahibi olma amacıyla kuraya dahil olacak. TOKİ başvuru şartları çerçevesinde müracaatlarını tamamlayan adaylar, kura çekilişi için bekleyecek. Kabine Toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz.” demişti. Konu hakkında açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek.’ dedi. Peki, TOKİ sosyal konut başvurusu ne zaman? TOKİ başvuru şartları nelerdir? İşte, TOKİ başvuruları hakkında ayrıntılar.

TOKİ başvuruları ne zaman, başladı mı soruları gündemde yer alırken, yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, ‘TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk. Ülkemizin 81 şehrinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürüyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz.’ demişti. TOKİ sosyal konut projesi için bir açıklama da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Kurum, TOKİ sosyal konut projesi başvuru şartları ile ilgili “30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak.” dedi. Sosyal konut projesi 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacak. Proje detayları ise şu şekilde olacak;

SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Bu proje ile vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması sağlanacak. İstanbul’da geliri 16 bin TL, diğer illerde 14 bin TL altında olanlar ve evi olmayanlar sosyal konuta başvuru yapabilecek. 240 aya varan vade imkânı sağlanırken, aylık taksitler asgari ücretlilerin ödeyebileceği düzeyde tutulacak. Konutun yanında Hazine arazileri de uygun ödeme şartları ile satışa sunulacak. Altyapılı arsasını alan vatandaş evini yaptırabilecek. Öte yandan üretim ve istihdamın desteklenmesi için ihtiyaç duyulan yerlerde sanayi siteleri inşa edilecek. Böylece küçük ve orta ölçekli işletmelerin kira öder gibi işyeri sahibi olması da sağlanacak.

Dar gelirli vatandaş için sosyal konut projeleri yapılırken, Emlak Konut eliyle de orta ve orta üstü gelir grubunda olan vatandaş için yeni bir kampanya düzenlenecek. Geçmişte de yapılan bu kampanyalarla konut kredi faizleri yüzde 1’in altına indirilmiş, peşinatlar yüzde 5-10 seviyesine çekilmişti. En son yapılan kampanyada ev alan vatandaşın taksitleri 2 yıl ertelenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Şimdi vatandaş merakla yeni kampanya koşullarını bekliyor.

Bakan Kurum’un açıkladığı 3’lü çözüm paketinden sonuncusu ise ofislerin konuta dönüşümü. Bakanlık boş bekleyen ofis binalarının konut olarak kullanımı için yönetmelik değişikliği yaptı. İstanbul’da satılamayan veya kiralanamayan yaklaşık 1.5 milyon metrekare, ülke genelinde ise 4 milyon metrekare ofisin, talep edilmesi halinde konuta dönüşebilmesinin yolu açıldı. Tüm arz fazlası dönüşürse İstanbul’da 10 bin, toplamda 50 bin yeni konut piyasada olacak.

KAYNAK:HURRİYET.COM.TR


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*