ÜNİVERSİTEYE YAPILAN YARDIMLAR VERGİ İNDİRİMİ SAĞLAR MI?


Kurumlar vergisi ödemekle yükümlü olan kurumların vergi indiriminden yararlanabilmesi için çeşitli imkanlar getirilmiştir. Teşvik etmek ve kurumların destek sağlaması için kurumlara kurumlar vergisinden indirimler sağlamaktadır. Yapılan yardımların kanıtlanması ile birlikte yapılacak olan kurumlar vergisi indiriminde çeşitli durumlar söz konusu olmaktadır. Bu açıdan kişilerin bu tür durumları aynı şekilde aktarması gerekmektedir.

Yardım yapılabilecek olan yerlerden birisi de üniversiteler olmaktadır. Üniversitelere yapılan yardımlar için kurumlar vergisi indirimi alınabilmektedir. Bu bakımdan kurumların yaptıkları yardım ve bağışlar sonrasında ilgili belgelerin sağlanması ile birlikte indirim alınması mümkün olacaktır.

Üniversitelere yapılan yardımlarda genelde eğitim daha iyi bir şekilde verilmesi, öğrencilerin daha iyi bir şekilde eğitim alması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda vakıflar, kurumlar ya da dernekler tarafından üniversitelerde yeni derslik açılması, mevcut şartların iyileştirilmesi ya da teknolojik destek sağlanması için yardımlar yapılmaktadır.

Yapılan yardımların daha fazla olması, kurumların sosyal destek kapsamında bu tür işleri yapmasına teşvik edici olmak amacıyla vergi gibi konularda bazı muafiyetler getirilmiştir. Yukarıda belirtildiği gibi yapılan yardımlardan vergi kapsamında indirim alınması söz konusu olduğu için kurumlar vergi yerine yardım yaparak aynı ödemeyi daha iyi bir işte kullanabilmektedir. Devlet tarafından yasalarla güvence altına alınan bu durumdan ilgili ödemeleri yapacak tüm kurum ve kişiler yararlanabilmektedir. Bu açıdna resmi prosedürün öğrenilmesi işlemler için yeterli olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*