VERGİ BORCU SORGULAMA


Devlete olan vergi borcunuzu artık online olarak kolaylıkla sorgulayabilme olanağınız bulunmaktadır. Bu sorgulama sayesinde kolayca devlete vergi borcunuzun olup olmadığını, varsa ne kadar olduğunu ve hangi nedenden dolayı olduğunu kolaylıkla öğrenebilme olanağınız bulunmaktadır.

Vergi Borcu Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı, internet vergi dairesi sitesi üzerinde bir uygulama hizmete sunmuştur. Bu uygulamaya alt kısımdaki bağlantı aracılığı ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile vergi borcu sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve nüfus cüzdan seri ve numarasını girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra ise annenizin/babanızın/eşinizin/ çoğunuzun kimlik numarasını ya da annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harflerini girmeniz gerekmektedir. Güvenlik kodunu da girdikten sonra vergi borcu sorgulama uygulaması ile devlete vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu uygulama ile aynı zamanda da alacağınız sonuçlar Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi ile paralel olarak çalışması sayesinde güncel sonuçlar olacaktır.

YENİ BİLGİ:

Vergi borçları, yürürlüğe giren 6552 sayılı kanun ile mükelleflere ödeme kolaylığı getirilerek yapılandırma imkanı getirildi. Buna göre vergi borcu olan ve yapılandırma şartlarını taşıyan mükellefler 6552 sayılı kanundan yararlanabileceklerdir. Yasa devlete olan vergi borçlarını taksitler halinde ödeme imkanını getirmiştir. Yasanın mükelleflere büyük kolaylık sağladığı ortadadır.

Aynı zamanda devlet mükelleflerden toplayamadığı vergi alacaklarını bu sayede toplayarak kaynak yaratacaktır. Yapılandırma kapsamında taksitlerin ödenmemesi anlaşmanın feshine neden olacaktır. Bu sebepten ödenmeyen taksit yapılandırmayı bozacağından mükellef vergi borcunu toptan ödemek durumunda kalacaktır. Vergi borcu olanlar 6552 sayılı yasa çerçevesinde başvuruda bulunarak bu imkandan faydalanabilir.

VERGİ BORCU SORGULAMA İÇİN:


14 Comments Posted

 1. iki tane traffic borcum oldugunu goruyorum….

  ben sene 1996-2000 de Ankarada gorev yaptim.

  ve 2003-2005 arasi yine orada gorev yaptim.

  bir cift vatandas olarak, memleketten ayrilmadan 800 TL yani ozamanin parasiyla 800 milyon borc odedim, eger odemeseydim, arabami yurt disina amerikan askeri grup birakmazdi.

  01 plakali araci ben plakayi hatirlamiyorum ,,,ama 01 plakali bir minibus kiralamisdim 20 gunlugune. o arac odurmu bilmem. ama ceza yememisdim,,,ayriyeten, benim TC kimlik numaram ehliyetimde yokki…cunki ehliyetim nato ehliyeti,,,yani yabanci uyruklu bir ehliyet,,,,nasil olurda benim TC numaram orda gozukebilir. ceza yemis olsaydim, cezalar, calisdigim savunma isbirligi bakanligina gonderilirdi–cunki, bizler savunma isbirligi bakanina calisiyorduk. adresde orasi idi….

  06 cezali plaka benimmiydi hatirlamiyorum,,,,eger bana aitse, yine ayni sorgulamam var,,,,gumrukten cikarken , nasil olurda, beyanneme sisteme giren bir aracin borcu cikarilmaz….

  ben, ankarad olan yedigim cezalarin fiyatini cikmadan odedim.

  lutfen bana yardimci olun,

  bu sorunu nasil duzeltebilirim…

  ben su an yurt disindayim….ve amerikada yasamaktayim…

  tessekurler ederim.

  Osman Murat Yuksel

  bana cezalarin tarihlerini yazarsaniz, bende buradan arastirma yapayim.

 2. arkadaş gecmiş stopaj ve vergim var kredi kartı ile ödemek istiyorum göbeğim catladı ödemek için ama ne alaaaaa

 3. nedense bir türlü arsa borcumu ödeme yapmam için bir türlü borcumu ögrenemiyorum geçen yıllarda borcunuzu ödeyin diye telefona mesaj geliyor ne kadar oldugu belli degil izmir dışı yaşıyorum illaki belediyeyemi gitmek gerek bu zamanda

 4. Gelir İdaresi Başkanlığından mektup aldım.Ne borcum var öğrenemedim.Daha basit bir program olsa sevinirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*