Erken Emeklilik Hesaplama


Ne zaman emekli olurum uygulaması sayesinde erken emeklilik hesaplama işi oldukça kolaylaşmıştır. Haberimizin devamını okuyarak erken emekli olma durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emeklilik Hayali

Çalışanların en büyük hayali emekli olmak ve hayatın tadını çıkarmaktır. Ancak emekli olabilmek için yaş haddinden, prim sayısına kadar pek çok koşul bulunmaktadır. Herkes erken zamanda emekli olabilmeyi ister tabiî ki de. Ancak erken emekli olma durumu herkese nasip olmaz. Eskiden emekli olabilmek için yapılacak olan hesaplamalar SGK’ ya gidilerek ve çeşitli evraklar üzerinden yapılmakta idi. Oysa günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde online sistem üzerinden her türlü bilgiye ulaşılması mümkündür.

Erken yaşlarda iş hayatına atılarak aksaksız bir şekilde sigorta primleri yatanların erken emekli olma şansları bulunmaktadır. Ancak SGK tarafından sunulan online hizmet aracılığıyla sigorta takibini düzgün ve düzenli bir şekilde yapmak gerekmektedir. SGK’nın sunduğu online sistemden hizmet dökümü alarak erken emeklilik hesaplama işlemini yapabilmek mümkündür. Aslında hizmet dökümü sayesinde sigortanızın düzenli yatıp yatmadığını da öğrenmiş olabilirsiniz. Zira sigortanın düzenli ve ara verilmeden yatırılması erken emekli olma durumu için oldukça önemlidir.

Erken emeklilik hesaplama durumu sonunda erken emekli olma için yapılabilecek bir diğer uygulama da prim borçlanmasıdır. Zira erkekler askerlik dönemlerini kadınlar da gebelik ve doğum dönemlerini borçlanarak erken emekli olabilmedurumundan yararlanabilmektedirler. Erken emeklilik için;

  • Askerlik borçlanması,
  • Doğum borçlanması,
  • İş kazası,
  • Meslek hastalığı gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Erken emeklilik hesaplama sonrasında prim gün sayısında eksik olanlar askerlik ve doğum izinlerinin hepsini ya da emekliliğe yetecek kadarını borçlanarak emeklilik şartlarını yerine getirebilir ve hayalini kurduğu emekliliğe ulaşabilirler.

Emeklilik konusunda merak edilen her türlü sorunun cevabını artık SGK’nın web sitesinden bulabilmek insanların hayatlarında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Zira online sistemle sorulara cevap bulunabilmesi hem kamu kurum ve kuruluşlarındaki yoğunluğu hafifletmekte, hem de insanların zaman kaybetmesini önlemektedir. Özellikle de çalışanların mesai saatleri içerisinde SGK’ ya gidebilmelerinin zorluğu bu sayede ortadan kalkmakta, hatta istenilen her an emeklilik konusunda bilgi alabilmeyi sağlamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*