KREDİ KOOPERATİFLERİNDE ORTAKLIK DIŞI İŞLEMLER NELERDİR?


Kredi kooperatifleri için detaylı bir şekilde mevzuat hazırlanmış durumdadır. Bu açıdan yapılacak olan işlemlerde mevzuata uygunluk aranmaktadır. Bu açıdan özellikle ortaklık içi ve ortaklık dışı işlemleri önemlidir. Hazırlanan mevzuatlarda kredi kooperatifleri tarafından ortaklık içi ve ortaklık dışı olarak yapılabilecek olan tüm işlemler detaylı bir şekilde belirlenmiş durumdadır. Buna göre ortaklık dışı olarak sayılacak olan işlemler şöyle açıklanmıştır;

  1. Kredi ortaklığında hissesi olmayan kişilere kredi verilmesi
  2. Finansman dışı ortaklara ürün satılması ya da ortaklardan ürün alınması, gayrimenkul alınıp satılması ya da kiralanması

Yukarıda belirtilen tüm işlemler ortaklık dışı olarak sayılan işlemler arasında yer almaktadır ve tüm kredi kooperatifleri için geçerli olmaktadır.

Kredi kooperatiflerinin üyeleri olmakta ve bu üyeler kooperatif imkanlarından yararlanabilmekteidr. Kredi kooperatiflerinde kişlerin çeşitli konularda ihtiyaçları giderilebilmektedir. Bu bakımdan özellike kredi kooperatifi üyeleri, sunulan imkanlardan yararlanabilmektedir.

Kredi kooperatifinde kuruluşundan işleyişine kadar çok farklı prosedürler uygulanmaktadır. Bu bakımdan resmi prosedürlere uygunluk esastır. İlgili düzenlemeler için kurumların resmi internet sitesine giriş yapılabilir. Kurumlar tarafından sunulan tüm hizmetler aynı zamanda kurum resmi internet sitesinde de duyurulmaktadır. Bu bakımdan kişilerin konuyla ilgili bilgi almak istediğinde direk resmi kurumların sitesinden yararlanması gerekmektedir. Böylece resmi ve güncel bilgilere ulaşılmış olacaktır. Kredi kooperatifi olarak Türkiye’de kurulan ve hizmet veren en önemli kooperatir Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’dir. İlgili kurum 1863 yılından beri aktiftir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*