BAĞIŞ NAKDEN YAPILMAMASI NASIL TESPİT EDİLEBİLİR?


Gelir vergisi ödemek zorunda olan kişilerin yapacağı bağış ve yardımlar için belli bir mevzuat getirilmiş durumdadır. Bu açıdan sizler de kolay bir şekilde bu mevzuata uygun olarak bağış ve yardımlarınızı yapabilirsiniz.

Bağışlanan ve yardım edilen şey eğer maddi olarak değeri belirli değilse, bu konuda Takdir Komisyonu devreye girmektedir. Takdir Komisyonu yapılacak olan inceleme ile birlikte yapılan bağış ve yardımların değeri tespit edilmektedir. Vergi ile ilgili işlemlerde de Takdir Komisyonu tarafından belirlenen değer esas alınarak vergilendirmeye tabi tutulmaktadır. Yapılacak olan bağış ve yardımlarda maddi olarak sağlanan durumlarda ise Takdir Komisyonu’nun devreye girmesine gerek kalmayacak ve vergilendirme direk tutanaklar üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bağış yapılabilecek pek çok şey bulunduğu için takdir komisyonu tarafından yapılacak çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Fakat genelde bağış konusunda nakit kullanılmakta ve bu nedenle de takdir komisyonu tarafından çalışma yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Kurumlar tarafından yapılacak bağış ve yardımlarda vergi yönünden de imkanlar sağlanarak, kişilerin bu tip yardımları yapması sağlanmıştır. Bu bakımdan sizler de yardımları yaptıktan sonra direk ilgili imkan ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Bağış, yardım, destek verilmesi sonrasında bu konuda resmi olarak da işlemlerin yapılması yeterli olacaktır. vergi gibi işlemlerinde kurumların tüm gelir ve giderleri kapsam altına alındığından dolayı kişilerin vergi gibi işlemlerinde tüm bu durumları belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu durum yardım ve bağış gibi durumlar için de geçerlidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*