OGS CEZA SORGULAMA


Otomatik geçiş sistemi OGS, belli kurallar çerçevesinde uygulanmaktadır. Bu kurallar sürücülerin başkalarının hakkına saygısızlık yapmasına engel olurken, Karayolları Müdürlüğününse maddi kayıp yaşamasına engel olmaktadır. OGS cezaları bu kurallara riayet etmeyen araçların hanelerine işlenen bilgilerdir ve cezanın iptali söz konusu değildir. Usulsüz geçiş yapan araç için kesilen ceza en uzun km ücretinin toplam 10 katı ederindedir. Bu yüzden bu tür geçişlerde dikkatli olmak sürücünün kendi menfaatinedir.

OGS ceza sorgulama için aşağıda vereceğimiz link üzerinden işlem yapılabilmektedir.  Bu tür sorgulamalar için linke tıklayarak sayfanın açılmasını sağladıktan sonra belirlenen boşluğa aracın plaka nosu ve sayfada verilen güvenlik şifresinin yine belirtilen boşluğa kodlanması ve sorgula tuşuna basılması, OGS ceza sorgulama işlemi için yeterli sayılmaktadır.

OGS ceza sorgulama dediğimiz sürücülerin OGS gişelerinden kaçak geçişleri sonucunda plakalarına işlenmiş ceza tutarlarını öğrenmek için yapılan sorgulamadır. Kara yolları tarafından verilen hizmette sadece plaka bilgisi yeterli olmaktadır. Sorgulama sayfasına araç plakasını girerek sorgulamanız halinde herhangi bir cezanız varsa görüntülenecektir.

Cezalarınızı erken ödemeniz durumunda ceza üzerinden %25 indirim alma hakkına sahip olursunuz. Ayrıca OGS kaçak geçiş ihlalleri bazen OGS aletini sistemin tam algılayamaması durumunda da meydana gelmektedir. Bu sebepten OGS kutusunu gişelerden geçerken sistemin görebileceği şekilde cama yapıştırmanız gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*