EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?


Gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi için tüm yıl boyunca vergi ödenmesi mümkün değildir. Bunun için emlak vergisi ödeme süreleri belirlenmiş durumdadır ve emlak vergisi ödemesi yapacak olan kişilerin bu ödeme sürelerini takip ederek ödemelerini yapması gerekmektedir. Belediyeler, bu durumlarda duyuru yaparak vatandaşlara çağrıda bulunmaktadır. Bu açıdan bu süreler de takip edilebilir.

Emlak vergisi iki taksit halinde ödenmektedir ve her taksitin belirli aylarda ödenmesi gerekmektedir. Buna göre birinci taksiti, mart, nisan ve mayıs aylarında, ikinci taksit ise kasım ayı içerisinde ödenmek zorundadır. Bu süreler içinde ödenmeyen emlak vergileri için cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu açıdan vatandaşların dikkat etmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi ödeme noktasında online olarak ödeme yapılması için ilgili belediye tarafından konuyla ilgili uygulamaların oluşturulması gerekmektedir. Eğer belediye tarafından emlak vergisi ödeme işlemleri için uygulama oluşturulmamışsa, online olarak ödeme yapılması mümkün değildir. Bu tür durumlarda kişilerin emlak vergisi ödemeleri için mutlaka belediyelerdeki tahsilat servislerine gidilmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi ödemelerinde kişilerin üzerinde kayıtlı olan mülk sayısı önemlidir ve buna göre işlemler tamamlanacaktır. Bu açıdan net bir emlak vergisi rakamından söz etmek mümkün değildir. Kurumlarda ya da çevrimiçi olarak yapılacak işlemlerde net rakam öğrenilebilecektir. Bu bakımdan kolay bir şekilde konuyla ilgili bilgi alınarak, emlak vergisi ödemeleri yapılabilmektedir ayrıca kredi karıt ile emlak vergisi ödeme gibi imkanlar da bulunmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*