SPONSORLU BAĞLANTILAR

TAŞINMAZ SATIŞLARININ DÖVİZ İLE YAPILMASI

SPONSORLU BAĞLANTILAR


Taşınmazların satış işlemlerinde, satış ile ilgili uygulanacak olan istisnaların satış işlemlerinin gerçekleştiği dönemde yapılmaktadır. Bu bakımdan ilgili işlemlerdeki dönem şartları son derece önemlidir. İlgili taşınmazların satış bedelinin döviz olarak belirlenmesi işleminde kur farkları, kazancın tespitinde dikkate alınmamaktadır. Bu açıdan kur farklarının bir önemi bulunmamaktadır. Ayrıca sadece döviz farkları değil, dışında vade farkları, faiz, komisyon ve benzeri gelirler de işlemlerde dikkate alınmamaktadır.

Taşınmazların satış işlemlerinde döviz olarak satılacak olan taşınmazlarda bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Döviz kurları sürekli değişen bir yapıya sahip olduğundan dolayı döviz ile yapılacak işlemlerde normal bir işleme göre çok daha karlı ya da zararlı bir bir işlem yapılmış olabilecektir. Fakat bu risk, döviz üzerinden yapılacak işlemllerde baştan beri bilinen ve kabul edilen bir durum olduğu için herhangi bir itiraz, durumu değiştirmeyecektir. Sizler de taşınmazların satışı konusunda belirtilen hususlara haizseniz, döviz farkları gibi durumlar için itirazda bulunmanız söz konusu olmayacaktır.

Bu tür durumlarda satışların döviz ile değil,TL olarak satışı önerilmektedir. Fakat prosedürler gereği döviz üzerinden de işlemlerin yapılabilmesi mümkündür. Bu konuda döviz farkının yanında yukarıda belirtildiği gibi vade farkları, faiz ve komisyonlar da önemsenmemektedir. Bu açıdan bakıldığında sadece belirtilen değer üzerinden taşınmazların satış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Taşınmaz satış işlemlerini yapacak ya da durum hakkında bilgi alacakların bu konuda direk mevzuatlar üzerinden bilgi alması çok daha doğru olacak ve detayların öğrenilmesini sağlayacaktır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*