GİB BORÇ SORGULAMA


Gelir İdaresi Başkanlığına borcunuzun olup olmadığını artık internet üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinde yer almakta olan borç sorgulama sistemi ile gerçekleştirebilirsiniz.
İnternet üzerinden kolay bir şekilde GİB borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için bazı kişisel ve kimlik bilgilerinizi girmenize gerekmektedir. Bu bilgilerinizi girerek Gelir İdaresi Başkanlığına borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu noktada Gelir İdaresi Başkanlığına eğer borcunuz bulunuyor ise en kısa sürede ödemeniz yüksek faizlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

GİB Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GİB borç sorgulama işleminizi online olarak yapabilmeniz için T.C. kimlik numaranız, nüfus cüzdan seri ve numarası bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Ayrıca ister annenizin, babanızın, eşinizin ya da çoğunuzun T.C. kimlik numarasını girebilirsiniz, isterseniz de annenizin kızlık soyadını girebilirsiniz. Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek tamam sekmesine tıklayabilir ve Gelir İdaresi Başkanlığına borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GİB borç sorgulama menüsü zaman içerisinde genişletilerek daha çok alanda hizmetler sunmaya başlamıştır. Sevgili gib.gen.tr okuyucuları yazımızı güncelleyerek sizlere bu yeni hizmetler hakkında bilgiler vereceğiz.

BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME

Borç sorgulama ve ödeme başlığı altın bir çok alt başlık yer almaktadır. Şimdi verilen bu hizmetleri maddeler halinde açıklayalım. Aşağıdaki başlıklar üzerinden verilen hizmetler gerekli kimlik bilgileri girildikten sonra alınabilir. Şifresiz bir sorgulama mevcut değildir.

1- Mükellef gerektiren vergi borçları sorgulama ve ödeme

a- Gayri menkul sermaye iradı borcu sorgulama ve ödeme

b- Mükellefiyet gerektiren vergi borçları sorgulama ve ödeme

2- Taşıtlara düzenlenmiş olan vergi borç ve cezaları sorgulama ve ödeme

a- Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve ödeme

b- Trafik para cezası borcu sorgulama ve ödeme

c- Beyanlı Trafik cezası ödeme

3- Yapılandırılmış vergi borçları sorgulama ve ödeme

a- 6552 tescil borçları sorgulama ve ödeme

b- 6111 tescil borcu sorgulama ve ödeme

4- Harç sorgulama ve ödeme

a- Yolcu beraberinde getirilen cep telefonu harcı ödeme

b- harç sorgulama ve ödeme

5- İdari para cezası sorgulama ve ödeme

6- Genel borç sorgulama ve ödeme

7- Borç talepleri listeleme

Yukarıdaki verilen hizmetlere online olarak TC kimlik numarası ve diğer istenen bilgiler ile giriş yapılarak ulaşılabilmektedir. GİB borç sorgulama işlemlerini böylece daha kapsamlı bir şekilde yapmış olursunuz.

GİB Borç Sorgulama İçin:


37 Comments Posted

 1. benim telefonumada borcunuz bulunmaktadır diye mesaj geliyor bu gib nedir ve de neyin borcudur lütfen beni bilgilendirirmisiniz ve nerelere ödenmelidir

 2. telefonuma gib den mesaj geldi trafik cezanız var diye ama ne ceza makbuzu geldi nede başka bişey tebliğ yok bişey yok cezanın ne olduğunu bile öğrenemeyecekmiyiz anlamıyorum

 3. Aynı zamanda mahkemeniz varsa ve aleyhinize açilan bir davayı da kaybederseniz,yargı masrafını da bu şekilde yani gib.gov.tr adi altinda gönderiyorlar,sonrada herhangi bir vergi dairesine gidip borcunuzu ödeyebiliyorsunuz….

 4. Burda gözüken borca nereye itiraz edebilirim vergi daireleri hep başindan saliyorlar ordan oraya . Makamlarinda oturanlarin ne diye oturuyo gidiyoruz biz ilgilenmiyoruz diyorlar. Nereye gidim diyorum bilmiyorum diyorlar . Ben diyim simdi. Allah askina biri şu vergi dairesindekilere halka nasil yardimci olacaklari konusunda bilgilendirsin

 5. Babama vergi dairesinden nakil vasıta ile ilgili borcu olduğu yazılı bir kağıt geldi taksite bölünmüş bunun ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirim vergi dairesini iki gündür arıyorum hala düşüremedim fazla miktarmı acaba taksite bölündü diyor ben nasıl öğrenicem bunu lütfen yardım edin

  • Fatoş hanım direk vergi dairesine giderseniz daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.Aynı zamanda yazımızın sonundaki borç sorgulama linkinide kullanabilirsiniz.

 6. gelirler idaresine işlem için girdiğimizde hemen 800 lü hatlara yönlendiriliyoruz..

  birkaç dakikada yapılabilir dediğiniz sorgulama -örneğin trafik cezası var mı- diye girdiğimizde devletin sitesinden 800 lü hatlara aktarılmakta vatandaş yasal hakkı olan sorgulamayı parası ile yapma labirentlerinde dolaştırılmaktadır.

  biraz devlet vicdanı ile parasını ödeyen ödemek isteyen vatandaşa bakılamaz mı..hiç mi devlet vatandaş vicdanı kavramı kalmadı..lütfen aydınlatmanız mümkün mü..vatandaşın bu bıktırıcı girdaba sürüklenmesini üç kuruş uğruna debelenmesini devlette görev alan sizlerin istemeyeceğini değerlendiriyorum..saygılarımla..

  • Çetin bey sizin devlet siteleri dediğiniz siteler özel sitelerdir. Devletin resmi sitesi gib.gov.tr dir. İşlemlerini bu site üzerinden yapınız.

 7. bizede dün gib den yazı geldi, ‘vergi borcunuz bulunmaktadır’ diye.5 yıl önce sattıgımız araca ait borc cıktı. bunun faizi fln derken 1.000 tl bulmuş. Taksitlendirme fln gibi bi işlem yapılabilir mi? yada itiraz etsek iadesi olurmu ? Bilgi verebilirmisiniz???

 8. Nasıl bi ülkedeyiz anlamiyorum ağır vasitada sofor olarak calisiyodum yedigim cezalar arac satildigi icin bana geliyo böle sacmalik olurmu.

 9. VERGİ DAİRESİNE GİDİYORSUN BÖYLE BİR CEZA GELMİŞ BİLMİYORUZ ESKI DENETMENLERİ GÖREVDEN ATTILAR MUDURUNU ATTILAR SAVCISINI ATTILAR PEKİ GUZEL KARDESIM MAGDUR OLAN SAHISLAR VAR BUN LARIN HALI NE OLACAK VİJDANIZ NASIL RAHAT EDIYORSA BILMEM AMA ALLAHA HAVALE EDİYORUM YANLIZ GÖRÜŞECEZ İNŞAALLAH

 10. Ey gib. , ey Maliye, borcumu e-iletişim üzerinden öğrenmek ve ödemek için 118.li hatlara mahkummuyum, her menü, seçenek buralara kanalize ediyor.. her defasında 4’er lira kesilmek zorundamıyım..paraları biz bunlar gibi sokaktan mı topluyoruz sanıyorsunuz.. yeter artık bu soygun dzenine yahu..

  • Bu borc x tarihhinde yazilip göndrilmeyen daha sonra savciligin yada gerekli olan yerlerin aksatmasiyla bize x tarihinde gelip bide üstüne ekstradan gec ödemeli diyip ceza bindirilen borclar. Yapilandirma yapip nekadarsa onu ödeyebilirdiniz ama oda gecti gecmis olsun . Acaba savciliga gidip itiraz edip ödememe sansimizda yüksek olabilir çünkü gec gönderilen ceza asilsizdir die biliyorum arastiriyorum çünkübende mağdurum

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*