ASGARi GEÇİM İNDİRİMİNDE ÜST SINIR NEDİR?


Asgari geçim indirimi ile ilgili tüm mevzuatların hazırlanması ile birlikte bu konudaki limitler de belirlenmiştir. Buna göre asgari geçim indirimi için yapılan hesaplamalarda en üst sınır da belirlenmiş ve bu sınır dâhilinde işlemlerin yapılması sağlanmıştır.

Asgari geçim indirimi için en üst sınır, yılın başında geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplamalar yapılarak belirlenmektedir. Buna göre asgari geçim indirimi için üst sınır, asgari ücret üzerinden hesaplanacak olan yıllık vergi oranını geçmemelidir. Eğer hesaplamalarda fazla bir ücret çıkarsa da bu bölüm dikkate alınmayacaktır. Bu bakımdan alınacak olan en fazla indirim vergi oranı kadardır.

2020 Yılında Asgari Geçin İndirimi Ne Kadar?

Asgari geçim indirimi için 2020 yılında geçerli olan rakamlar aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir. Asgari geçim indirimi konusunda bilgi almak isteyen kişiler aşağıdaki tabloyu inceleyerek kolay bir şekilde ne kadarlık bir asgari geçim indirimi alacağı belirlenebilir.

2020 yılındaki asgari geçim indirmi rakamlarına göre kişilerin alabileceği en yüksek miktar 153,19 TL’dir. Bu rakam da sadece 4 çocuğu olan ve eşi çalışmayan kişilere ödenmektedir. Üst limitin dışında alınacak en az asgari geçim indirimi ise 90,11 TL’dir. Bu da bekarlar için verilen asgari geçim indirimidir. Bu tabloya bakarak kolay bir şekilde tüm çalışanlar evlilik ve çocuk durumuna göre ne kadarlık bir ücret alacağını görebilmektedir. Fakat bu rakamların her yıl içerisinde değiştiği de unutulmamalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*