OGS BAKİYE SORGULAMA


OGS yani otomatik geçiş sistemi köprü ve otoyollarda geçiş sırasında ödenecek bedelin elektronik ortamda alınması ve dolayısı ile bu noktalarda trafiğin sağlıklı akmasına yardımcı olmaktadır. Sistem ile bu noktalarda yığılmalar önlenmekte, sürücüler hem geçiş için yüzde 20 daha az bedel ödemekte hem de zaman kaybı yaşamamaktadır.

OGS bakiye sorgulaması için Karayolları Müdürlüğünün resmi internet sayfasından bilgi alınabileceği gibi, aynı zamanda aşağıda vereceğimiz link üzerinden de bu tür sorgulamalar gerçekleşmektedir.  OGS bakiye sorgulama uygulaması için linke tıklayarak sayfaya ulaşmak ve sayfada belirtilen boşluklara aracın plaka nosu ve sayfada verilen güvenlik şifresini kodlamak bu yönde sorgulama yapmak için yeterlidir.

OGS işlemleri ülkemizde genellikle bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bankalar OGS cihazlarını müşterilerine belirlenen tutar karşılığında vererek genellikle hizmeti bir hesaba bağlarlar. Hesaba bağlanan OGS içinde bulunan bakiye banka ve müşterinin karşılıklı belirledikleri alt sınıra geldiğinde banka otomatik olarak yükleme yapar.

Bu işlem ancak banka müşterisinin bankaya vereceği otomatik ödeme talimatı ile yapılabilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok banka bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı her banka OGS bakiye işlemini genellikle anlattığımız gibi otomatik ödeme talimatı yolu ile çözmüştür.

Ayrıca otomatik ödeme talimatı vermeyen müşteri kendisi de hesapları aracılığı ile takip edebilir ve manuel olarak dolum yapabilir. Sizlerde OGS kullanıcısı iseniz ve hizmeti bankadan alıyorsanız bankanız üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.


5 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*