MOBİL EDS


Mobil EDS trafik kurallarını daha etkili biçimde uygulanabilmesine hizmet eden bir sistemdir. Bilindiği gibi EDS ( elektronik denetleme sistemi) belli noktalara yerleştirilen sensörler sayesinde trafikte yaşanabilecek kural ihlallerinin tespit edilmesini ve belgelendirilerek cezai işlem uygulanmasını ve buna bağlı olarak kuralların daha çok riayet edilmesini sağlamaktadır. Ancak sürücüler EDS uygulamalarının olduğu noktalarda bu kurallara sadık kalırken sistemin geçersiz olduğu noktalarda yine bu hatalar yapılmaktadır.

Ancak mobil EDS sistemi hareketli araçlara yerleştirilen kamera ve sensörler ile uygulanmakta ve EDS araçlar şehir içinde gezinerek trafik kurallarını ihlal eden araçları tespit ederek cezai işlem uygulanmasında belgeleme işleminde kullanılmaktadır. Hatalı park edilmiş araçların, kırmızı ışıkta geçen araçların, emniyet şeridi ihlali ve ters yön ihlali yapan araçların resimleri mobil EDS ile çekilerek veriler merkeze gönderilmekte ve araç plakasına cezai işlem uygulanmaktadır.

Mobil EDS sistemi pek çok bölgede uygulanmaya başlanmış durumdadır. Bu açıdan araç sürücülerin mobil EDS tarafından hataları tespit edilemekte ve görüntülenerek ceza kesilmektedir. Sistemin mobil olması, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde inceleme yapılmasını kolaylaştırarak hem trafiğin akışını rahatlatmakta hem de hatalı işlem yapan sürücülerin cezalandırılmasını sağlamaktadır.

eds

Mobil EDS sistemleri ile özel olarak donatılan araçlar gizlenmediği gibi trafikteki diğer araçlar tarafından da görülebilir durumdadır. Bu açıdan tüm işlemler açık bir şekilde yapıldığı için trafik mevzuatlarına da uygun durumdadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*