SPONSORLU BAĞLANTILAR

ESNAF MUAFLIĞINDA ESNAF VERGİ MUAFİYETİ BELGESİ ZORUNLU MU?

SPONSORLU BAĞLANTILAR


Esnaf muaflığı olarak adlandırılan düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, esnaflar muafiyet ile ilgili çalışmalarda resmi prosedürleri öğrenmeye çalışmaktadır. Esnaf muaflığından yararlanmak isteyen kişiler için esnaf vergi muafiyeti belgesinin alınması zorunlu değildir. Bu nedenle belgenin alınıp alınmaması konusundaki karar, esnafların kendisine bırakılmış durumdadır.

İsteğe bağlı olan esnaf vergi muafiyeti belgesinin alınması sırasında herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bu nedenle belgeyi temin etmek isteyen kişiler de ücretsiz olarak bu belgeyi alabilmektedir. Bu konuda yapılacak olan işlemlerde 283 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde yer alan dilekçenin doldurularak kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir. Alınacak olan belgenin geçerliliği üç yıldır.

Esnaf olarak iş yapan ve esnaf muaflığı olan kişilerin ekonomik açıdan daha fazla bir gelir olacaktır. Esnaf muaflığı olmaması durumunda kişilerin çeşitli ödemeler yapması gerekirken bu muaflık ile birlikte tüm bu ödemelerin yapılması gereksiz olduğundan dolayı kişilerin ekonomik açıdan daha da rahatlaması söz konusudur.

Bu açıdan esnafların kriterleri sağlanması halinde mutlaka esnaf muaflığı düzenlemesinden yararlanması gerekmektedir. Esnaf muaflığı konusunda detaylı bilgi almak isteyen kişilerin yürürlükteki düzenlemelere bakması ve kanunları incelemesi yeterli olacaktır. Böylece esnaf muaflığından hangi hallerde hallerde mümkün olduğu ve kimlerin başvuru yaparak esnaf muaflığından yararlanabileceği öğrenilecektir. Tüm bu imkanlar esnaf olarak çalışan kişiler için geçerlidir. Bu bakımdan sadece esnaflar başvuru yaparak esnaf muaflığı alabilecektir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*