EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMA


Trafik cezası sorgulama ve otopark cezası sorgulama işlemleri artık Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi olan www.egm.gov.tr internet adresinden yapılabilecek. EGM tarafından yapılan açıklamaya göre;

“2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince ülkemizde trafikteki araçların tescil plakasına, araç sürücülerine ve diğer kişilere tanzim edilmiş olan trafik idari para cezası karar tutanaklarının, trafik şube birimleri tarafından bilgisayar veri girişi yapılacağı an itibari ile bilgi amaçlı olarak trafik araç sorgulama işlemleri halkımızın hizmetine sunulmuştur. Sorgulama yapabilmek için kişinin kimlik bilgilerini sisteme girerek doğrulama yaptıktan sonra sorgulama yapabilmektedir” denildi.

Bu açıklamaya göre aracın plakası üzerinden tanzim edilmiş trafik cezaları için aracın plakası ve tescil belgesi seri nosu, tüzel kişiler için ise vergi kimlik no, gerçek kişiler için T.C. kimlik no ile nüfus cüzdan seri ve sıra no kişiye özel bilgilerin sorgulama sistemine eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. İstenilen bilgiler sisteme girildiğinde, trafik cezasının tanzim edildiği il/ilçe, kesilen cezanın yeri, ceza tarihi, ceza saati, hangi maddeden ceza kesildiği, trafik cezası tutanağının seri ve sıra nosu ile ceza tutarı görülebilmektedir.

EGM trafik cezası ve otopark sorgulama uygulamasına giriş yaparak öncelikle kimlik doğrulama aşamasını geçip daha sonra 4 farklı başlıktan oluşan seçeneklerden biriniz seçip araç trafik cezası sorgulama işlemini  yapabilirsiniz. Bunu resim olarak göstermek gerekirse öncelikle kimlik doğrulama kısmını geçiyoruz.Daha sonra istediğimiz seçeneği seçerek araç ceza sorgulama işlemine başlıyoruz. Genellikle seçilen araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğidir.

Daha sonra araç plaka numarası ve tescil belge numarasını girerek aracımıza ait trafik cezalarının dökümünü alabiliriz.


11 Comments Posted

 1. 78YA337 PLAKALI ARACIN TÜM BORÇLARI HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM .CEVAP VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM ,TEŞEKKÜRLER.

 2. 34 UFU 20 PLAKALI ARACIMIN TRAFİK CEZASI VAR FAKAT DETAY GÖREMİYORUM. CEZA DETAYLARINI YOLLAYABİLMENİZ MÜMKÜN MÜ? TEŞEKKÜRLER.
  522 KÜSÜR TL CEZA, 350 KÜSÜR DE GECİKME GÖZÜKÜYOR SADECE O KADAR YAZIYOR.

 3. 38dt357 plakalı araçla ceza yedim bu cezayı ödedim yalnız kimlik numarasıyla değil şirket aracı plakasıyla bu gelen ceza şahsa kesilen ceza imiş 1609+189 1798tl
  şirkete ceza gelmedi bu ceza ödemesini şirket aracından şahısa değiştirmekmi gerekiyor
  yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanmak ve kırmızı ışık ihlali olarak 1798 erken ödeme indirimi ile 1348,50 tl ödedim ne yapmam lazım şirkete gelecek ceza miktarı nedir bu şekilde kalırsa 189 tl fazla ödeme mi yapmış oluyoruz.

 4. 06ba0967 plakalı aracımı sattım ancak bir cerzası vardı mahkemeye itirazda bulun muştuk bunu nasıl görebilirim

 5. Şirketimize ait araçlar 2013 yılında satılmış olmasına rağmen,vergi dairesi borç sorgulamasında 2016 da yenmiş trafik cezaları olduğu görünüyor.Hangi araç ların olduğunu,kime nasıl yazıldığını nereden nasıl öğrenebiliriz?
  Ayrıca,2010 da yenmiş cezalar 2014 te 2015 te geliyordu hep,bunlar ne zaman biter ki,artık cezalar kesildiği anda bildirim oluyor diye biliyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*