ÇALINAN ARAÇLAR İÇİN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE OLUR?


Çalıntı araçların tespit edilerek kayıtlardan düşülmesi halinde, araçların motorlu taşıtlar vergisi durumunu ne olacağı belirlenmiştir. Çalınan araçların ilk olarak tescil kayıtlarının silinmesi gerekmektedir.

Silinme işlemlerinin gerçekleşmesi sonrasında ise motorlu taşıtlar vergisi ödemesinden kişiler muaf olmaktadır. Bu konuda önemli olan çalınan araç için resmi işlemlerin yapılmasıdır. Aksi halde mükellefiyet devam edecektir. Bunun yanında çalınan aracın bulunması ve kişiyle teslim edilmesi halinde kişilerin yine resmi işlemleri yapılacak ve kişiler araçları üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemeye devam edecektir.

Tüm işlemlerde tescil çok önemli bir detaydır ve vergi işlemleri için yapılması zorunludur. Çalıntı araç alan kişilerin bu tür durumlarda resmi mevzuatlara uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir.  Eğer çalınan aracın durumu resmi olarak kurumlara bildirilmezse, bu süre zarfı içerisinde araçların ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi ödemesi çıktığı zamna, kişilerin araçların bu ödemesi yapması gerekecektir.

Çalıntı Araçlar İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu nedenle mağdur duruma düşmemek adına kişilerin mutlaka araç çalındığı gibi gerekli bilgidirimleri yapması gerekmektedir. Gerekli bildirimin yapılması ile birlikte kişiler vergi gibi araçlar için yapılması gereken işlemlerden muaf olmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin Ocak ve Temmuz aylarında ödendiği göz önünde bulundurulduğunda kişilerin bu tarihlere yakın bir dönemde aracını çaldırması halinde başvuruların mutlaka daha kısa bir süre içerisinde yapılması mecburi olacaktır. Fakat çalıntı aracın bulunması halinde kişiye teslim edilmekte ve tüm muafiyetler de iptal edilmektedir.

Çalıntı araçlar için MTV işlemlerinin yanı sıra araç ile yapılacak herhangi bir usulsüz durum için mağdur duruma düşmemek için de çalıntı araç için gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir. Yapılacak bildirimler ile birlikte aracın çalındığı resmi olarak kanıtlanacağı için bu tür durumlarda kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşaması da söz konusu olmayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*