BORÇ BİLGİLENDİRME SERVİSİ


Aslında borç bilgilendirme servisi, vergi borç sorgulama işlemi ile aynı servis üzerinden hizmet vermekte ve aynı amaca hitap etmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mükelleflerine daha kaliteli, daha hızlı ve daha modern bir hizmet sunabilme amacı ile oluşturulmuş ve hizmete açılmış olan bir sorgulama sayfasıdır.

Borç Bilgilendirme Servisi Nasıl Kullanılır?

Bu sorgulama sayfasına alt kısımda verilen bağlantıyla ulaşabilirsiniz. Sayfa içerisinde kendi T.C. kimlik numaranızı, nüfusunuzun serisi ve numarasını girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ya annenizin/ babanızın/ eşinizin/ çocuğunuzun kimlik numarasınız gireceksiniz ya da annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harflerini gireceksiniz.

Bu kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra ise güvenlik kodunu da girerek tamam sekmesine basabilirsiniz. Böylece borç bilgilendirme servisi sayesinde online olarak sadece birkaç dakika içerisinde varsa devlete olan vergi borç ya da borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İnternet vergi dairesi borç sorgulama servisine TC kimlik numarası ile giriş yapılarak sorgulama yapılmaktadır. Ancak bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için öncelikle TC kimlik numarası sonrasında anne kızlık soyadının 1 ve 2 harfi, doğum tarihi, aileden birinin (anne, baba, eş, çocuk) TC kimlik numarası ve güvenlik kodu girilerek sayfaya ulaşılmaktadır. Borç sorgulama ve ödeme başlığı altın bir çok alt başlık yer almaktadır.

Sayfada size uygun başlığı seçerek borç sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.  GİB tarafından yeni yapılan düzenleme ile giriş bilgilerindeki güvenlik seviye arttırılmıştır. Bu sebeple internet vergi dairesine giriş güvenilir ve kolaydır.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC


21 Comments Posted

 1. Merhaba,
  Eşim Atike Akın’ın (Ver. No 0260254443) 2012 kira geliri beyanını internet üzerinden verdim ve ilk taksiti yatırdım. 2. taksiti Haziran 2013 ayında yine internetten yatırmak istedim fakat borç görülmediğinden ödeme yapamadım.
  zaman zaman kontrol edip yatırmak istedim borç görülmediğinden ödeme yapamadım. Telefonla sordum borç yok denildi. Acaba, tamamı ilk taksitte ödenmiş olabilir mi? Ben ve eşim emekliyiz. Eşimin 120 m2 kışlık ve mütevazi bir yazlığı var.
  Eşim adına borç var ise miktarı bildirirseniz sevinirim.
  Saygılarımla,
  Ali Akın

 2. Trafik cezalarim var yaklasik 3 bin lira ehliyetimi alamiyorum

  Ödeme yapmadan taksit imkani varmi ? eger ilk taksiti odesem borcu yoktur kagidi verirlermi tesekkurler

  • Hasan bey ilk taksidi ödeyince borcu yoktur kağıdı verecekleri sanmıyorum. Ancak bu durumu vergi dairesiyle görüşün.

 3. Selam,

  Bu servisin bir web servisi var mı acaba ?
  Yani bir uygulamaya entegre edilebilen bir web servis. .asmx web api svc vs..
  Bazı işletmelerin bu tip istekleri mevcuttur ve yapılması planlanan bir durummudur.

  Teşekkürler..

 4. Katkı kredisi ve harç geri ödemem var ve gecikmeden dolayı e.haciz işlemi başladığı için kredi çekip borcumu ödeyemiyorum.borcumu başka türlü ödeyemem aldığım maaş ancak kirama ve çocuğumun ihtiyaçlarına yetiyor.e.haczim kalktığı taktirde vergi borcumu ödeyebilcem yardımcı olursanız sevinirim.

 5. 2008 yılında ehliyetsizlikden ceza yedim 2010 da bir tebligat yollamışlar vergi dairesine gittim sordum 750,00 tl borcum olduğunu söylediler
  söyledikleri miktarı ödedim makbuzumu aldım
  yalnız 2014 şubat ayı itibariyle vergi dairesine 1087,50 tl borcum olduğunu internetten gördüm sordum ödemiş olduğum 750,00 tl lik cezanın faiziymiş memur öyle söyledi
  eğer bu borcun faizi var ise ödemeye gittiğimde neden söylenmedi yok ise bu borç neyin nesi öğrenmek istiyorum ?
  saygılarımla .

 6. 2014 yilinda Kira gelkiri olarak normalde esim ile ortak olan kiralik 3 daireden sadece 6000 TL Kira alabildim Vergi beyanname isi nasil olacak ?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*