TAPU HARÇ SORGULAMA


Tapu harcı, gayrimenkullerin alım ve satımında Tapu İl Müdürlükleri tarafından verilen tapu hizmetine karşılık alınan bedeldir. 2020 yılında yenilenen mevzuat gereğince tapu harcı binde 20 olarak belirlenmiştir. Ancak bu bedelin hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edildiğini ve buna göre satılan gayrimenkulden alınan harç bedelinin binde 40’a tekabül ettiğini belirtmek gerekir. Zorunlu bir uygulama olan tapu harcı ödenmez ise cezai işlem uygulandığını da hatırlatmakta yarar var.

Tapu harcı sorgulama işlemleri için gayrimenkulün bulunduğu şehrin belediyesi içinde hizmet veren birime müracaat etmek gerekir. Ancak günümüzde birçok işlem gibi tapu harcı sorgulamaları da internet üzerinden yapılabilmektedir.

Tapu harcı sorgulama alım ya da satış işlemi yapılacak gayrimenkulün metre karesine göre belirlenmektedir. Buna göre ilgili gayrimenkulün harç sorgu no’su ve e-ödeme seri no’su tespit edildikten sonra aşağıdaki bağlantı üzerinden tapu harç sorgulama işlemini yapabilmek mümkündür. Açılan sayfada belirtilen yerlere bu bilgilerin girilmesi ve ardından hizmet alınacak birimin seçilmesi ille birlikte ilgili gayrimenkulün tapu harç bilgileri öğrenilebilir.

Tapu harç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmaktadır. Tapu harç sorgulama işlemlerini yapmak için e devlet girişi yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi öncelikle sisteme girişin ardından harç sorgu no/e-ödeme seri no bilgileri girmelisiniz. Daha sonra birim bölümünden uygun olanı seçerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. E devlet sorgulama ile bir çok işlem yapabilirsiniz.

tapu harc sorgulama

TAPU HARÇ SORGULAMA İÇİN :


1 Comment Posted

  1. Tefik kardeşim sen kimliğine bi daha bak adın tevfik olmasın. Tapu harcı 100 de 4 1000 de 40 tır kanunen kanun değişmedi henüz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*