TAPU HARÇ SORGULAMA

TAPU HARÇ SORGULAMA

Tapu harcı, gayrimenkullerin alım ve satımında Tapu İl Müdürlükleri tarafından verilen tapu hizmetine karşılık alınan bedeldir. 2013 yılında yenilenen mevzuat gereğince tapu harcı binde 20 olarak belirlenmiştir. Ancak bu bedelin hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edildiğini ve buna göre satılan gayrimenkulden alınan harç bedelinin binde 40’a tekabül ettiğini belirtmek gerekir. Zorunlu bir uygulama olan tapu harcı ödenmez ise cezai işlem uygulandığını da hatırlatmakta yarar var.

Tapu harcı sorgulama işlemleri için gayrimenkulün bulunduğu şehrin belediyesi içinde hizmet veren birime müracaat etmek gerekir. Ancak günümüzde birçok işlem gibi tapu harcı sorgulamaları da internet üzerinden yapılabilmektedir.

Tapu harcı sorgulama alım ya da satış işlemi yapılacak gayrimenkulün metre karesine göre belirlenmektedir. Buna göre ilgili gayrimenkulün harç sorgu no’su ve e-ödeme seri no’su tespit edildikten sonra aşağıdaki bağlantı üzerinden tapu harç sorgulama işlemini yapabilmek mümkündür. Açılan sayfada belirtilen yerlere bu bilgilerin girilmesi ve ardından hizmet alınacak birimin seçilmesi ille birlikte ilgili gayrimenkulün tapu harç bilgileri öğrenilebilir.

TAPU HARÇ SORGULAMA İÇİN : TIKLAYINIZEtiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

gib.gen.tr 2013 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir. www.gib.gen.tr Domain