E BAŞVURU NASIL YAPILIR?


 Öncelikle İçişleri Bakanlığının bir hizmeti olan e başvuru uygulamasına erişebilmek için her zaman olduğu gibi türkiye gov tr adresine girmemiz gerekmektedir. Türkiye gov.tr adresine girdikten sonra İçişleri Bakanlığı başvuru sayfası karşımıza çıkmaktadır. Karşımıza çıkan bu sayfada başvurularım kısmı ya da yeni başvuru sekmeleri mevcuttur. Yapacağımız işleme göre eğer daha önce bir başvuru yapmışsak başvurularım kısmından yaptığımız başvuruları görebiliriz. Aynı zamanda yeni başvuru sekmesini kullanarak da yeni başvuru sekmesi altındaki kurum ve kuruluşlara başvuru işlemleri gerçekleştirebilmek mümkündür.

Yeni başvuru sekmesini tıkladığımızda karşımıza başvuru listesi başvuru türü seçimi seçenekleri çıkmaktadır. Başvuru türü kısmından hangi kuruma başvuruda bulunmak istiyorsak bu kurumları seçenek başvurumuzu yapabiliriz. Başvuru türü kısmına tıkladığımız zaman karşımıza çeşitli seçenekler çıkmaktadır. Bunlar;

  • Sivil toplum kuruluşları işlemleri
  • Yabancı sivil toplum kuruluşları işlemleri 
  • Güvenlik işlemleri 
  • Valilik işlemleri 
  • Kaymakamlık işlemleri 
  • Yatırım izleme ve koordinasyon Başkanlığı satın alma ve İhale işlemleri
  •  Sendika işlemleri
  •  Siyasi parti işlemleri
  •  Yikob doğal kaynaklar ruhsat işlemleri

 başlıkları altında yapacağımız başvuruya göre seçeneklerden birini seçerek gerekli bilgileri doldurduktan sonra devam butonuna tıklayarak  başvuru işleminizi gerçekleştirebiliriz. 

Hangi kurum ve kuruluşa başvuru yapacaksak o kuruluşun ismini başvuru türü kısmından seçerek e-başvuru işlemlerimizi sorgulatabiliriz.  Yapacağımız başvuru esnasında e-devlet üzerinden giriş sağladığımız için  başvuru yapıp yapamayacağımız zaten belirlenmektedir.  Çünkü sisteme kayıtlı olan bilgilerimiz ışığında hangi başvuruları yapıp yapamayacağımız sistem tarafından denetlenmektedir.

 Bu anlamda yanlış yada yalan beyanda bulunamayacağımız açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. İçişleri Bakanlığı e başvuru sistemi e-devlet üzerinden verilen tüm vatandaşlarımızın ve aynı zamanda yabancı kişilerin de sıklıkla kullandığı bir uygulamadır. İçişleri Bakanlığı üzerinden verilen popüler hizmetlerden bazıları yabancılar için yol izin belgesi başvurusu, otobüs seferi ara, uçuş bilgileri sorgulama, kayıp eşya bildirimi ve görev belgesi gibi hizmetlerdir. 

E-devlet sistemi tüm devlet hizmetlerini Türkiye gov.tr aracılığı ile tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hizmetine sunmaktadır. Her geçen gün yeni hizmetlerin eklendiği ve bürokrasi işlemlerinin ortadan kaldırıldığı e-devlet uygulaması bizlerin işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sistemdir. Devlet tarafından vatandaşların hizmetine sunulan bu sistem üzerinden tüm devlet kurum ve kuruluşları üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemleri online olarak yapabiliriz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*