MÜKERRER MTV ÖDEMESİNDE NE YAPILIR?


Aracı olan ve motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini yaparken sorun yaşayan kişilerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de mükerrer MTV ödemesi olmaktadır. Mükerrer MTV ödemesi, sistemde yaşanan sorunlar nedeniyle iki defa borcun ödenmesidir.

Bu tip durumlarda genelde kredi kartı ile online olarak ödeme yapılırken karşılaşılır ve karttan kişiler farkında olmasa da iki defa ödeme alınır. Mükerrer MTV ödemesi olarak adlandırılan bu tür durumlarda kişilerin mağdur olmaması adına gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu tür durumlarda sistem tarafından iki defa ödeme yapıldığı bankaya bildirilse de bankadaki işlem yoğunluğu nedeniyle kişilere ücret iade edilemiyor. Bu tür durumlarda kişilerin ilk olarak ilgili iş gününü beklemesi ve ödemenin iade edilip edilmeyeceğini kontrol etmesi gerekiyor.

Kontrol sonrasında ödemenin yapılmadığı tespit edildiği anda ise kişilerin bizzat başvuru yapması gerekiyor. Başvuruların yapılması için ise bölgedeki vergi dairesine dilekçe ile bizzat kişilerin işlemleri resmileştirmesi gerekiyor.

İade mahsup dilekçesi olarak adlandırılan dilekçenin doldurarak kuruma verilmesi sonrasında mükerrer MTV ödemesi için gerekli işlemler yapılarak kişilere ücret iade edilmektedir. Sadece MTV konusunda değil, resmi olarak yapılan tüm mükerrer ödemelerde aynı mükerrer MTV ödemesinde olduğu gibi vergi dairesi üzerinden işlem yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*