İŞKUR ÜZERİNDEN YAYINLANAN KAMU İLANLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?


Öncelikle İŞKUR internet sitesine giriş yapıyoruz. Sitenin sağ tarafında yer alan e-şube kısmına tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi yukarıda yeni bir sayfa açıldı. Bu açılan sayfanın sol kısmında yer alan iş arayan başlığı altındaki giriş kısmına tıklıyoruz. İsterseniz ve biliyorsanız İŞKUR şifrenizle veya e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Her ikisi de aynı ekranı açacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilk olarak karşımıza kaydınızın pasif olduğu bilgisi gelir. Bunu sayfanın en üstündeki öz geçmişi kısmına tıklayarak aktifleştirebilirsiniz. Gördüğünüz üzere pasif yazıyordu. Bunu aktif şeklinde değiştirip kaydettiniz. Artık kaydımız aktif şimdi sol taraftaki menüleri kullanarak işlemlerimizi devam ediyoruz. Önce ve en önemlisi iletişim bilgileri kısmına tıklayarak cep telefonu ve adres bilgilerinizi mutlaka güncelliyor ve alt kısımdan kaydet butonuna basıyoruz.

Şimdi sırada öğrenim bilgileri kısmı var. Sol menüden öğrenim bilgilerine tıklayarak gelen ekranda okul bilgilerinizi girip aşağıdaki ekle butonuna basıyoruz. E-okul bilgisi güncel olduğu için ben işlem yapmadım. E-okul bilgilerinizde hata varsa doğru bilgileri girerek istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Şimdi sol taraftan meslek bilgileri menüsüne tıklayarak profilimize meslek ekleyelim. Bu ekran açıldığında karşımıza ilk olarak biz de daha önceden ekli olan meslekler geldi. Şimdi ben bu mesleklerin arasına talepte istenen temizlik görevlisi mesleğini ekliyorum. Gördüğünüz üzere temizlik yazdım ve meslekler otomatik olarak geldi. Temizlik görevlisini bularak işaretledim. Aşağıdan ekle butonuna basarak kendime bu mesleği ekledim. Sol taraftaki diğer menülerde işlem yapmama gerek yok. Şimdiye kadarki yaptıklarımız ilana başvuru yapmak için yeterli sıra başvurmaya geldi.

Sol üst kısımdaki İŞKUR logosuna tıklayarak anasayfaya dönelim. İkinci sırada yer alan iş ilanları kısmına tıklayarak sayfayı açıyoruz. Açılan sayfada bu ilan için yapacağınız iki şey var. İlk olarak başvuru yapacağınız ili seçmek. Ardından işyeri türünü kamu olarak işaretlemek. Şimdi sağ alt kısımdan ara butonu ile ilanların listelenmesini sağlıyoruz. Gördüğünüz gibi ilanlar listelendi. Şimdi sol kısımda ilanın üstüne tıklayarak açılan sayfada yer alan açıklamaları dikkatli şekilde okuyoruz. Ekran çok önemli çünkü bu ekranda ilan hakkında çalışma adresi, varsa kura bilgileri, eğitim durumu, yaş şartı gibi her türlü bilgi detaylı olarak yer alır. İlanı inceledik ve ilanda istenilen şartları taşıdığımızı gördük. Şimdi sol alt kısımdan şartları taşıdığımızı kabul ettiğiniz kutucuğu işaretleyip alt taraftaki başvur butonuna basıyoruz.

Eğer şartları taşımadığınız bir ilana başvuruyorsanız karşınıza kırmızı bir ekran açılır ve ilgili açıklamayı görürsünüz. Örnek olarak ben Yozgat’ta ikamet ederken başka bir ile başvurmak istedim ve karşıma bu hata geldi. Şimdi kendi yerime başvuruyorum. Eğer kaydınız ile ilgili herhangi bir sorun yoksa başvuru tamamlanır ve karşınıza açıklamalar olan bu ekran açılır. Başvuruyu sorunsuz şekilde yaptık şimdi kontrol edelim. Yine sol kısımdan İŞKUR logosuna tıklayıp ana sayfaya dönüyoruz. Bu ekranda 4. sırada yer alan iş başvurularım kısmına tıklıyoruz. Alt kısımda yapmış olduğunuz başvuru görüntülendi. Nerede başvuru belgemizi görebiliriz. Bu ekran çok önemli çünkü başvurduğunuz ilan süresi bitip sonuçlar açıklandığında nihai liste yine bu ekranda yer alacak. Yani başvuru sonucunuzu bu ekrandan kontrol edeceksiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*