GİB HACİZ SORGULAMA


Gib borç sorgulama işleminin yanı sıra GİB e-haciz uygulaması hakkında da sizlere bilgiler vereceğiz.

GİB e-haciz sorgulama işlemini sorgulamak ve işlem yapmak için gib gov tr adresinde yer alan internet vergi dairesini kullanabilirsiniz.

SGK ve vergi alacakları sebebiyle devletin uygulamaya koymuş olduğu bu uygulama kişilerin devlete borcu olduğu halde bankalarda bulunan nakdi varlıkları üzerinden yapılmaktadır.

Banka hesaplarında bulunan nakdi varlıklarına el koymak suretiyle devlet mükelleflerden vergi borçlarını ve SGK borçlarını tahsil emektedir.

Her ne kadar bu uygulama tepkilere yol açmış olsada yürürlükte kalmaya devam ediyor.

E Devlet Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden araç sorgulama uygulaması ile araç haciz sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Araç haciz sorgulama yapmak için öncelikle e devlet girişi yapmanız gerekmektedir. E devlet araç sorgulama detaylarını sizlere resimlerle anlatmaya çalışacağız. Öncelikle e devlet girişi yapmak için TC kimlik no ve e devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Ardından araç sorgulama bölümünü tıklayarak plaka bilgisini sizden istenen yere yazınız. Son olarak sorgula butonuna basarak sorgulamayı başlatınız.

arac-sorgulama

Karşınıza gelecek yeni ekranda araçla ilgili tüm bilgileri görebileceksiniz. Sorgulama yaptığınız araç üzerinde herhangi bir haciz, rehin, yakalama kararı varsa tüm bu bilgileri ekranda görebileceksiniz. Tüm araç sorgulama detaylarına e devlet araç sorgulama uygulamasını kullanarak ulaşabilirsiniz.


5 Comments Posted

  1. Merhaba, borç sorguladım ve gördüm ancak bu e-haciz olayları hangi sıklıkla yapılıyor yani bankadaki hesaplar hangi aralıklarla kontrol ediliyor ?

  2. üzerimde kayıtlı olan arazı taşınmazımda haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*