HURDA TOPLAYICILAR ESNAF MUAFLIĞINDAN YARARLANIR MI?

HURDA TOPLAYICILAR ESNAF MUAFLIĞINDAN YARARLANIR MI?

Hurda toplayarak geçimini sürdüren kişiler için de mevzuatta ek bir madde açılmış ve bu kişilerin esnaf muaflığı ile ilgili durumu belirtilmiştir. Buna göre ilgili mevzuat gereği esnaf muaflığı bu kişiler için de geçerlidir. Fakat bu konuda önemli bir kriter bulunmaktadır. Buna göre kapı kapı toplayarak hurda toplayan ve geçimini bu şekilde sürdüren kişilerin esnaf muaflığından yararlanması için herhangi bir şekilde iş yeri açmaması gerekmektedir.

Ayrıca yapılacak olan işlerde bir yere bağlı olarak değil, kişilerin kendisi için çalışması gerekmektedir.Bu şekilde yapılacak olan hurda toplama işlemlerinde kişiler esnaf muaflığı kapsamında alınmakta ve bu kapsamda daha kolay bir şekilde faaliyetlerini yürüterek kazanç sağlayabilmektedir.

Esnaf muaflığında en önemli konu, kişinin kendi adına çalışmasıdır. Ayrıca bir iş yeri açarak kurumsallaşan ya da bri iş yerine bağlı olarak bu tür işleri yapan kişilerin herhangi bir esnaf muaflığı olmayacaktır. Konuyla ilgili hazırlanan mevzuatlarda da bu durum detaylı bir şekilde belirlenmiştir. Bu açıdan kişilerin esnaf muaflığı gibi imkanlardan yararlanması için mutlaka şartları taşıması gerekmektedir. Yapılacak işlemlerde üstelik beyan dışı bir iş akdi tespit edilirse kişilere ceza gibi ek yaptırımlar da uygulanacaktır.

Verilecek cezalar ağır olacağı için kişilerin beyanlarında gerçek bilgileri vermesi ve mevzuat dışında herhangi bir çalışma yapmaması gerekmektedir. Üstelik çalışma durumunda değişiklik olursa bu durum da belirtilmelidir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz