ENGELLİLİK İNDİRİMİ NEDİR?

Engelli olan vatandaşlara yönelik çeşitli sosyal yardımlar ve pozitif ayrımlar yapılabilmektedir. Bu düzenlemelerden birisi de engellilik indirimi olmaktadır. Engellilik indirim çalışma gücünde % 40 ve üzerinde kayıp yaşayan tüm bireyleri kapsamaktadır. Bu kişilerin durumlarının doktor raporu ve kontrolü ile tespit edilmesi halinde bu kişiler engellilik indirim ve diğer engellilik avantajlarından yararlanabilecektir.

Engellilik indirim, bu durumda olan kişilerin kazançlarında belirlenen miktarlarda indirim yapılmasını kapsamaktadır. Buna göre engellilik indirim için engellilik oranı da önem kazanmaktadır. Buna göre engelliler, engellilik oranlarına göre sınıflara ayrılmıştır. Sınıflar ise şu şekildedir;

  • Birinci derece engelli: çalışma gücünün asgari % 80’ini kaybetmiş bulunanlar
  • İkinci derece engelli:  çalışma gücünün asgari % 60’ını kaybetmiş bulunanlar
  • Üçüncü derece engelli: çalışma gücünün asgari % 40’ını kaybetmiş bulunanlar

Engellilik indirimi konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay engellilik durumunun oranıdır. Engelli durum oranının kişiler tarafından belirlenmemesi, doktor raporuyla kanıtlanması gerekmektedir. Aksi halde engellilik indirimi gibi bir imkandan yararlanmak mümkün olmayacaktır.

Yukarıda belirtilen bilgilerde engelli bireylerin yapması gereken işlemler son derece basit bir şekilde anlatılmış durumdadır. Bu açıdan engelli bireyler tarafından kolay bir şekilde tüm işlemler yerine getirilebilir. Engellilik indirimi almak için raporu bulunmayan kişiler ise konuyla ilgili yapacakları müracaatlar sayesinde kolay bir şekilde ilgili rapor alabilecektir. Rapor alındıktan sonra ise raporun kurumlara verilmesi yeterli olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir