BORCU YOKTUR YAZISI ALMA DİLEKÇESİ


Günümüz modern ekonomi ve ticaret yaşamı dolayısı ile Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde sicil kaydının temiz olması büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de vatandaşların her türlü resmi işlemleri sırasında karşılarına çıkabilen vergi borçları nedeni ile günümüzde vergi mükelleflerinin resmi işlemlerde önemli sorunlar yaşayabilmesine neden olunabiliyor. Bu yüzden de vergi mükelleflerinin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde Vergi Dairelerine herhangi bir vergi borcu oluşturmaması pek çok resmi işlemini tamamlayabilmesi açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor. Günümüz modern Türkiye’sinde resmi işlemlerin işleyişi yönünden herhangi bir işlem esnasında bazı devlet kurumları tarafından belirli işlemler çerçevesinde borcu yoktur yazısı isteniyor. Bu yüzden de vergi mükellefleri tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde Vergi Daireleri aracılıyla borcu yoktur yazısı alma dilekçesi oluşturularak, başvuruda bulunuyor.

Vergi Daireleri aracılığı ile alınabilen borcu yoktur yazısı sayesinde artık Türkiye’de vergi dolayısıyla üzeride yasal olarak herhangi bir uygulamanın veya kesintinin bulunmadığı ve olması gerektiği gibi tüm vergilerinin nizami bir şekilde ödendiği tespit edilebiliyor. Bu noktada son yıllarda internet teknolojilerini oldukça aktif şekilde kullanmakta olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital hizmetleri ile vergi mükelleflerinin işlemleri çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Özellikle de modern yüzyılda oldukça yoğun şekilde kullanılan internet üzerinden her türlü Gelir İdaresi Başkanlığı dilekçesine de ulaşabilme imkanına sahip olunması vergi mükelleflerinin borcu yoktur yazısı alabilmek için oluşturacağı dilekçelerdeki sorunlar sona eriyor.

Bu kapsamda internet üzerinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın borcu yoktur yazısı alma dilekçesi ile birkaç dakika içerisinde ilgili dilekçeyi doldurabilmek ve Vergi Dairelerinde borcu yoktur yazısını alabilme mümkün oluyor.

Borcu Yoktur Yazısı Alma Dilekçesi için;

http://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*