EHLİYET CEZA PUANI SORGULAMA


Karayollarında seyreden sürücülerin ve yolcuların can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile trafik cezası uygulaması yapılmaktadır. Caydırıcı etkisini güçlendirmek amacı ile her geçen dönem daha da ağırlaştırılan trafik cezaları para cezasının yanı sıra ehliyet ceza puanı cezası olmak üzere iki yönlü olarak uygulanmaktadır. Buna göre karayolları kanununa göre suç sayılan bir fiili işlemesi ile birlikte sürücüye hem para cezası hem de ehliyet puan cezası verilmektedir. Bu durumda bir yıl içinde 100 ceza puanı alan sürücünün ehliyetine 2 ay süre ile el konulmakta ve silinmemek üzere ceza puanı kayıtlara geçirilmektedir.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi sürücülerin bu konuya olan hassasiyeti ön plana çıkartmıştır.  Ehliyetine el konulmasını istemeyen sürücü bu tür sorgulamalar sayesinde ceza puan bilgisini öğrenebilmekte ve trafikte daha dikkatli davranarak hem kendisinin hem de başkalarının güvenliğini sağlamaktadır.

Ehliyet ceza puan sorgulama işlemleri aşağıdaki bağlantı üzerinden yapılmaktadır. Sürücü bu sorgulamalar sayesinde sürücü belgesi bilgilerini ve ehliyet ceza puanını hızlı ve pratik biçimde sorgulayabilmektedir.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemlerini e devlet sistemi üzerinden nasıl yapacağınızı sizlere resimli olarak anlatacağız. Öncelikle ceza puanı sorgula yapmak için e devlet girişi yapanız gerekmektedir. Turkiye.gov.tr giriş ekranı bölümünden kimlik doğrula üzerinden TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde sürücü ceza puanı sorgulama ekranı karşınıza gelecektir.

Ekranda belge numarası, il, ilçe bölümlerine gerekli bilgileri girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Böylelikle ehliyet ceza puanınızı kolayca öğrenmiş olursunuz.


11 Comments Posted

  1. sayin deyerli çalışan arkadaşlar anlamadığımız bir konu internete borç sorgulamasına giriyorum yok şu numarayi arayin yok bu numarayi arayin aradığındada cevap alamiyorsun ondan sonra 3. 5 ay sonra gelmeye başlıyor cezalar lutfen mumkun ise şu telefon aramalarını kaldırın rica eriyorum

  2. akşam saatlerinde virajda karşıdan gelen aracın uzun farları nedeniyle önümü göremeyip yoldan cıkarak aracımla yan yattım jandarma ekipleri olay yerine gelip tutanak tuttular ve alkol testi için hastaneye gittim .kanımda alkol çıkmadı yada kamu malına zarar vermedim sizce ehliyetime ceza puanı işlenirmi..

  3. e devlet te ehliyet ceza puanı sorgulama yapamıyorum hata veriyor başka nerden öğrenebiliriz acaba cevabınız için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*