YURTKUR BORÇ SORGULAMA


Üniversite öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alarak, eğitim hayatları süresince maddi açıdan destek kazanabiliyor. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu’ndan alınan bu bursun üniversitenin bitiminden iki yıl sonra geri ödenmesi gerekiyor. Taksitli şekilde ödenebilen bu burs borcu için KYK web sitesinde online bir hizmet sistemini hizmete sunmuştur.

Yurt-Kur borç sorgulama işlemi için e-KYK sayfasında bulunan kredi geri ödeme sorgu ekranının açılması gerekiyor. Bu sayfa içerisinde öğrenciler T.C. kimlik numarası ile sorgulamalarını yapabilmektedirler. T.C. kimlik numarasının ardından güvenlik resmi doğrulamasını da girerek, sorgulamalarını yapabiliyor.

Bu Yurt-Kur borç sorgulama ile Kredi Yurtlar Kurumu’na geri ödenmesi gereken net miktar ve ödeme takvimi hakkında bilgi alınabiliyor. Henüz öğrenciliği devam eden kişilerde ise borç için henüz hesaplanma aşamasındadır uyarısı veriliyor.

Yurtkur borç sorgulama ve  geri ödeme sorgulama için ilk olarak aşağıdaki linke . Sonra Yurtkur geri ödeme sorgu sayfasında TC kimlik no ve resimdeki güvenlik kodunu yazın. Sonra ara butonuna basarak yeni açılacak sayfayı bekleyiniz.

kyk geri odeme

Ekranda krediyi alan öğrencinin adı soyadı ile baba adı bilgileri ve kredi türü, öğrenim türü, sorgulama tarihi, ödeme yeri (genellikle Ziraat Bankası) bilgileri yer almaktadır. Paylaştığımız borç dökümü örneğinde hem katkı kredisi hemde öğrenim kredisi alan bir kişinin bilgilerini görmektesiniz.

kyk-kredi-geri-odeme-sorgu-ekrani

E devlet sistemini kullanarak aynı işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlem için e devlet kyk geri ödeme sayfasına gidin. KYK sayfasına girerek karşınıza gelen ekranda bütün kredi borç bilgilerini göreceksiniz. Kullanılan kredi tutarı ile ilgili bütün bilgileri görebilirsiniz. Kredi no, kredi başlangıç tarihi, kredi bitiş tarihi, ödemeye başlama tarihi, toplam tutar ve öğrenciye taksitler halinde yapılan ödemelerin listesini görebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*