YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCI NASIL ÖDENİR?

Yurt dışına çıkacak olan vatandaşların, yurt dışına çıkmadan önce yapması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler arasında yurt dışı çıkış harcı da bulunmaktadır. Yurtdışı çıkış harcı ödenmesi ile birlikte pul alınacak ve bu pul ile birlikte yurtdışına çıkma konusunda tüm işlemler kolay bir hale getirilecektir.

Bu konuda yurtdışına çıkış harcı nasıl ödenir konusunda soru işaretleri olabilmektedir. Fakat yurt dışına çıkış harcı ödeme konusunda pek çok seçenek bulunmaktadır. İsteyen kişiler, gümrüklerde bulunan satış noktalarından, vergi dairelerinden, gümrük saymanlıklarından ve yetkili bankalar üzerinden yurtdışına çıkış harcı kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bu sayede tüm vatandaşlar yurt dışına çıkış harç işlemlerini yapabilecek ve bu işlemleri tamamlayabilecektir.

Yurtdışı çıkış harcının ne kadar alınacağı ile ilgili karar resmi mevzuatlar ile belirlenmiş durumdadır. Buna göre 2007 yılında alınan bir karar gereği “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 YTL harç alınır” şeklinde tanımlama yapılmış ve yurtdışı harcı için kesin miktar belirlenmiştir.

Yurt dışına çıkacak kişilerin harç dışında başka ödemeleri de yapması gerektiği için bu meblağ yükselmektedir. Herhangi bir ödemenin yapılmaması halinde ise çıkış işlemleri onaylanmayacaktır. Güncel fiyatları öğrenmek ve yurt dışı çıkış için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini görmek için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz. Bağlantı sayesinde güncel bilgilerin yayınlandığı Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesine yönleneceksiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir