VERGİ NO SORGULAMA


Vergi mükellefi olanların, vergi borçlarını takibi ve vergi işlemlerini kolay bir şekilde yapılabilmesi için vergi no verilmektedir. Kişinin vergi ile ilgili yapacağı tüm işlemlerde bu vergi numarası kullanılmaktadır.
Bu bakımdan kişilerin vergi numaralarını bilmesi gerekmektedir.

Vergi no sorgulama işlemleri

Vergi numarasını bilmeyen kişiler, vergi no sorgulama işlemlerini yapması gerekmektedir. Vergi no sorgulama yapmak isteyenlerin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan Vergi Kimlik Numarası Sorgulama hizmetinden yararlanması gerekmektedir. Bu formda ad, soyadı, baba adı, doğum yeri ve doğum yılı bilgilerinin girilmesi ile birlikte, vergi no öğrenilebilmektedir.

Vergi numarasının bilinmesi, vergi borç ödeme gibi işlemlerde gerekli olacaktır. Bu bakımdan kişilerin vergi numaralarını unutması durumunda yukarıda belirtilen adımları takip etmesi ve sorgulama yapması gerekecektir sorgulama yapacak tüm vatandaşa kolay bir şekilde vergi numaralarını öğrenecektir.

Vergi numarası öğrenme sırasında kimlik numarası gibi vatandaşlık bilgilerinin kullanılması yeterli olacağı için online olarak kolay bir şekilde sorgulama yapılabilecek ve bilgiler alınacaktır. Bu açıdan herhangi bir zorluk yaşanmayacaktır. Yapacağınız işlemlerde belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacağı için adım adım işlemlerinizi yürütmeniz yeterli olacaktır. Bu bakımdan sizler de hemen vergi numarası gibi vergi ile ilgili sorgulamaları yapmak ve işlemlerinizi yürütmek için aşağıdaki bağlantıyı seçebilir, açılacak ekran üzerinden de işlemlerinize devam edebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*