VERGİ BORCU ÖDEME


Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borçlarınızı kolay bir şekilde ödeyebilmeniz ve vergi dairelerindeki iş yükünü azaltabilmek amacı ile pek çok banka ile vergi borcu ödeme işlemi konusunda anlaşma gerçekleştirmiştir.

Bu sayede bazı istisnai durumlar haricinde, Türkiye’de hizmet vermekte olan bankalar aracılığı ile vergi borcu ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilme olanağınız bulunmaktadır. Bunun için tek yapmanız gereken Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olan herhangi bir daireye vergi kimlik numaranız ile gitmek olacaktır.

Vergi Borcu Ödeme İstisnai Durumları

Bu noktada vadesi geçmiş olan motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, motorlu taşıt araçlarına ilişkin özel tüketim vergisi tescile tabi olanlar dışında vergi borçlarının bankalar aracılığı ile ödenmesi olanaklı değildir. Ayrıca PTT işyerlerince sadece trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası tahsilatı yapılmaktadır.

6552 Yapılandırma Kapsamında Kredi Kartı ile Borç Ödeme İşlemleri

6552 yapılandırma ile alakalı vergi ödemelerinizi yapmak istediğinizde GİB üzerinden karşınıza aşağıda sıraladığımız seçenekler çıkmaktadır. Seçeneklere bakarak yapmak istediğiniz işlemi seçip vergi borçlarınızı internet vergi dairesi üzerinden ödeyebilirsiniz. Yeni tasarımı sayesinde çok daha kullanışlı olan sistem tüm vergi mükelleflerine online hizmet vermektedir. Aşağıdaki yönergeleri inceleyerek yapmak istediğiniz işlem hakkında karar verebilirsiniz.

  1. T.C. Kimlik Numaram ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.
  2. Motorlu taşıtımın plaka ve tescil tarihi bilgileri ile giriş yapıp taşıtıma ait 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.
  3. Tecil Dosya Numarası / Tahakkuk Fiş Numarası ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*