VERASET İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ


VERASET İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ

En sık olarak sorulmakta olan sorulardan bir tanesi de veraset intikal vergisi beyannamesi ne zaman verileceğidir. Öncelikle veraset ve intikal vergisini açıklayarak başlayabiliniriz. Veraset ve intikal vergisi, veraset yolu ile ya da karşılıksız bir şekilde mal kazanan şahıs veraset ve intikal vergisi mükellefi sayılmaktadır.  Mükelleflerin beyanname verme süreleri belirlenmiştir.

Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi Nasıl Hazırlanır ve Ne Zaman Verilir?

Vatandaşların, veraset intikal vergisi beyannamesi verirken tapu ya da tapular, vefat edenin banka veya bankalarda parası var ise bunların dökümü, hisse senedi, tahlil, telefon, araba gibi vs. menkul malları varsa bunların dökümü ve birer fotokopilerinin vergi dairesinin isteğine göre borçlar var ise bunların belgeleri ile birlikte yazılmaları gerekmektedir.

Veraset ve intikal vergisi beyannamesi tahakkukundan itibaren 3 yılda ve her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

gib.gen.tr 2015 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.
www.gib.gen.tr Domain