TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA


Trafik sigortası kara yolları trafik kanunu gereğince araçların trafiğe çıkmadan yaptırması zorunlu bir uygulamadır. Uygulamanın amacı, ilgili aracın kazaya karışması durumunda karşı tarafın ve üçüncü şahısların araçlarına ve bedenlerine verilen hasarın karşılanmasıdır. Zorunlu trafik sigortasının teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından tespit edilir ve tüm araçlar için belirlenen teminat limiti aynı ölçüde tutulmuştur.

Trafik sigortası sorgulaması ilgili kurumların bürolarından yapılabildiği gibi, artık internet üzerinden de bu gibi sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak trafik sigortası sorgulama işlemlerinde iki farklı yol izlenmektedir.

Araç sahibi aracının trafik sigortası sorgulama işlemi için plaka no ve TC kimlik no ile sorgulama yapabildiği gibi, sigorta bilgileri ile de bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Plaka no ile yapılacak sorgulama işleminde aracın plaka no’su ve TC kimlik no’su ilgili yerlere kodlandıktan sonra sayfada verilen güvenlik şifresini belirtilen yere kodlayarak aracın sigorta bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Eğer sigorta bilgileri ile sorgulama yapılmak isteniyorsa yine ilgili sayfada belirtilen yerlere sigorta şirketinin adı, acente numarası, poliçe no ve yenileme numarası girilerek aracın sigorta bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Trafik sigorta poliçesi sorgulama işlemleri SBM üzerinden yapılmaktadır. Sigorta bilgi merkezi aracılığı ile verilen hizmet sayesinde trafik sigortası bilgilerine ulaşılabilir. Sigorta sorgulama yapmak için öncelikle yazı sonunda bulunan bağlantıya . Açılacak sayfada hangi yöntemle sorgulama yapmak istiyorsanız onu seçerek TC kimlik no ve plaka numaranızı giriniz. Daha sonra doğrulama kodundaki karakterleri kutucuğa yazarak sorgulamanızı yapınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*