TRAFİK KONTROL MERKEZİ


Trafik kontrol merkezi otoyollarda, şehir içinde ve şehirler arasında trafik akışını ilgilenilen yolların araç kapasitesini ve yol ağı kapasitesinin etkin biçimde kullanılabilmesine olanak sağlayan ve bu güzergâhları kullanacak insanlara yol durumu hakkında bilgi alma olanağı sunan elektronik bir uygulamadır.

Uygulama bölgelere ayrılmış olarak ilgili bölgede tek merkez üzerinden izlenir. İzleme işlemi için kontrol altında tutulan yollarda belirlenen noktalara sinyalizasyon sistemi döşenir, ölçüm sistemi ya da trafik izleme kameraları yerleştirilir.

Trafik kontrol merkezi 24 saat boyunca elde edilen veriler merkeze yollar ve kullanıcıların tercihine göre basın yayın organları ile ya da cep telefonların SMS uygulamaları ile ya da web uygulamaları gibi farklı iletişim araçlarının yardımı ile kullanıcılara yol bilgileri teknoloji ortamında ulaştırılır.

Ulaşım sorunlarının çözümü için önemli bir etken olan İBB Trafik Kontrol Merkezi, çok gelişmiş yüksek teknolojiden yararlanılarak, İstanbul da gerçekleşen o anki trafiği 24 saat üzerinden gerçek zamanlı bir şekilde hem izleyip hemde kontrol etmektedir.

İBB Trafik Kontrol Merkezi üzerinden, İstanbul’un farklı yerlerine farklı amaçlarla konulmuş trafik ölçüm, gözlem denetim, sistemleri ile tünel işletim merkezinden alınan görsel ve sayısal tüm bilgiler bilgisayar ve diğer teknolojiler vasıtası ile analiz edilmekte, kentte sosyal yaşamı ve ulaşımı etkileyebilecek diğer bilgiler toplanarak kent trafiği gözlemlenmekte ve yönetilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*