TRAFİK CEZASI TAKSİTLENDİRME

Karayollarında trafik halinde iken suç sayılan fiilleri işleyen araç sürücülerine trafik cezası uygulanarak yolda seyreden insanların mal ve can güvenliği sağlanmaktadır. Bu uygulamanın etkilerinin alınabilmesi için cezalar yükseltilerek caydırıcılığı arttırılmaktadır. Son düzenlemeler ile trafikcezalarısadece para cezası olarak değil, aynı zamanda ceza puanı olarak uygulanmakta ve belli bir dönem içinde belli bir ceza puanını aşanların geçici olarak ehliyetlerine el konulmaktadır.

Trafik cezası taksitlendirme uygulaması kısa bir süre öncesinde başlanmıştır. 2918 sayılı karayolları trafik kanunu ile 4925 sayılı karayolu taşıma kanununa göre 2.8.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydı ile sürücülere uygulanan ve henüz ödenmemiş olan para cezalarının yeniden yapılandırılması gündeme gelmiştir.

Trafik cezası taksitlendirme uygulamasından yararlanmak ve henüz ödenmemiş trafik cezasını taksit imkanı ile ödemeyi düşünen sürücülerin bulundukları bölge vergi müdürlüklerine başvurmaları ya da posta yolu ile ulaşmaları halinde cezalarını 4 taksitte ödeyebileceklerdir.  Bunun yanı sıra internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na ulaşılması halinde taksitlendirme işlemleri online olarak yapılabilmektedir.

Trafik cezası taksitlendirme uygulaması sürekli yürürlükte kalan bir uygulama değildir. Ceza tahsiline yetkili kurum belirli zamanlarda ve çıkarılan kanunlar ve yönetmelikler ile trafik cezası olanları bu uygulamadan faydalandırırlar. Bu bakımdan ceza ve vergi taksitlendirme yetkisine sahip olam kurum, kuruluş ve bu makamlarda bulunan devlet yöneticilerinin alacakları kararlar doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.

You may also like...

19 Responses

 1. ferhat azaklı dedi ki:

  taksit olmuyor!! .vergi dairesini arıyorsunn açan yok..lanet olsun!

  • hamza dedi ki:

   Allah cezalarını versin.yan gelip yatıyorlar.geçen gittim istanbul …. vergi dairesi
   8 banko var tek memur çalışıyor diğerleri kitap kahve vs.sıra ile nöbet tutuyorlarmış

 2. ramazan ayas dedi ki:

  cezaları taksitlendirme yaptım hala hepsi aynı şekilde gözüküyo devlet allah belanı versin!!!

 3. Abdullah Korkutata dedi ki:

  Gayet iyi oldu bu uygulama. Hepsini bir anda ödemem mümkün değildi. Teşekkür ederiz

  • adil Merdane dedi ki:

   Abicim burdan nasıl taksitlendirme yapıyoruz bi bilgi verebilir misiniz acaba

   • admin dedi ki:

    Adil bey yazı sonundan verilen linke tıklayarak internet vergi dairesi sayfasına ulaşacaksınız. Gib gov tr üzerinden işleminizi yapabilirsiniz.

 4. AYSEL dedi ki:

  bende trafik cezası borcumu az once yapılandırdım ama ne zaman yeni ucreti gorebılecegım bılmıyorum bılen var mı?

 5. kubilay dedi ki:

  ya geçiken cezalarda taksitleniyormu acama??

 6. burak yilmaz dedi ki:

  Ceza yapilandirma suresinin son tarihi nedir bilgisi olan varmidir arkadaslar

 7. kadir dedi ki:

  Gecikmiş trafik cezam var yardimci olursaniz sevinirim 4 taksitle ödeme imkanımız varmı acaba

 8. AHMET dedi ki:

  Muğla bodrum ilçesinde benim adıma ceza kesildi. kesilen cezayı taksitlendirmek için vergi dairesine gittim fakat plakanın 34 plaka olduğunu ve bir şey yapamayacaklarını söylediler. Verdiğiniz kredi kartı ile ödeme linkinde ise araç benim üzerime olmadığı için sorgu sonuçlanmıyor ? sadece araç sahibine kesilen cezalar ödenebiliyor. Şimdi bana söyleyin nasıl bir yol izlemem gerekiyor her geçen gün faiz işliyor. Ben bu borcu ödemek için istanbula mı gitmek zorundayım ?

 9. Seda polat dedi ki:

  Tc. numarama gelen trafik borcumu taksiklendirmek istiyorum.. Tescil no istiyo..araç pert oldu 3 sene önce satıldı nerden bilebilirim ki..nasıl ödiycem bu borcu???

 10. VELİ BİLGEN dedi ki:

  TAKSİTLENDİRMEK İÇİN VERGİ DAİRESİNE GİTTİM .FAKAT TAKSİTLENİR İSE VADE FARKI ALINIYORMUŞ.NEDEN NET BİR AÇIKLAMA YAPMIYORSUNUZ

 11. Akın öztürk dedi ki:

  Trafik ceza borcu vardı geçen seneden kalan bu sene yapılandırma yaptım peşin ödediğim zaman kesilen ceza tutarınımı ödüyorum yoksa faiziylemi ödüyorum acaba ? Bilgisi olan yazabilirmi acaba şimdiden teşekkür ederim..

  • emre atmaca dedi ki:

   trafik cezalarına 2016 yılı içerisinde gelen af var mı ? bilgisi olan paylaşabilir mi?

 12. Yasin dedi ki:

  Arkadaşlar sizlere bir sorum olucak çift şeritli yol bu yolun sağ tarafi kisa sureli park levhasi bulunmaktadir ve park eden araçlarin dörtlüleri yanmamaktadir bundan dolayi solumdaki aracı sikistirdim ve tehlikeli serit degistirmekten 200 lira bir ceza yedim bu cezaya itiraz edersem hakli bulunabilirmiyim

 13. EMİR dedi ki:

  İNŞALLAH ÖZELLEŞİR

 14. derya dedi ki:

  Alkolden alınmış ehliyeti 3 4 yıldır almıyor arkadaşım bu sene almak istiyor ama taksit yapılıyormu bilgisi olan varmi

 15. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar babam köy yolunda arabayla takla attı ehliyeti olmadıgı için jandarma ona bin beşyüz tl ceza ayrıca araç sahibi annem olduğu için bin beşyüzde ona 3 b,n tl ceza yazdılar hem araba gitti hem ceza ben bunu taksit yaptıra bilirmiyim yardıncı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir