TRAFİK CEZASI HESAPLAMA

Karayolları ve trafik kanunu gereğince suç sayılan fiillerin gerçekleşmesi durumunda sürücülere para ve caza puanı olmak üzere iki yönlü trafik cezası kesilmektedir. Sürücülerin daha dikkatli olmalarına yönelik bu uygulama, karayolunda seyredenlerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile uygulanmaktadır.

Günümüzde trafik cezalarını sorgulamanın farklı yolları bulunmaktadır. Bu gibi işlemler için trafik bölge müdürlükleri ya da emniyet müdürlüklerine başvurulabileceği gibi, daha pratik bir uygulama olan internet üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir.

Trafik cezası hesaplama uygulaması bu tür sorgulama ve bilgi alışı için en sağlıklı sayfa olarak gösterilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi olan GİB, trafik cezası ve diğer sorgulamalarda en sağlıklı bilgiye ulaşma imkânı sunmaktadır.

Trafik cezası olup olmadığını merak eden sürücüler aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sorgulama yapabilirler. Açılan sayfada belirtilen yerlere TC kimlik no, vergi no ve tescil tarihi kodlandıktan sonra sorgula tuşuna basılarak trafik cezası konusunda bilgi alınabilmektedir.

Trafik cezalarınızı öğrenmek için yapacağınız sorgulama sonrasında karşınıza ceza bilgileri başlığı altında gelecek trafik ceza tutarlarınızı detaylı olarak görebilirsiniz. Trafik cezanızın olması durumunda dilerseniz cezanızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca trafik cezanızın sisteme kaydı gerçekleşmemiş ise beyanlı trafik cezası ödeme seçeneği sayesinde elinizdeki makbuz ile ceza ödemenizi yapabilir ve erken ödeme yaptığınız için ceza indiriminden yararlanabilirsiniz.

gib borc odeme

TRAFİK CEZASI HESAPLAMA İÇİN :Leave a Reply

Your email address will not be published.


*