ÖZÜRLÜ MAAŞI SORGULAMA

ÖZÜRLÜ MAAŞI SORGULAMA

Ülkemizde özürlü olan ve kendine bakabilecek durumda olmayan kişilere yönelik özel düzenlemeleri bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen bu işlemler sayesinde bu kişilere sağlanan özürlü maaşı bağlanmaktadır. Bu durumdan yararlanan ya da yararlanmak için başvuru yapan kişiler, özürlü maaşı sorgulama yaparak bilgi alabilmektedir.

2022 maaşı sorgulama

2022 maaşı olarak da geçen özürlü maaşının sorgulanması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan E-SGK hizmetinden yararlanmanız yeterlidir. Bu sayfada ilk olarak kişisel bilgileriniz ile portala giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından sorgulama ekranı üzerinden maaş sorgulama işlemlerinizi ve bunun dışındaki sigorta ile ilgili sorgulamalarınızı yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

Özürlü Maaşı Neden Verilir?

Özürlü vatandaşların bakımı zor olduğu gibi maddi açıdan da ciddi sorunlar yaratabilmektedir engelli bireylerin ailelerine dahi yük olmaması ve bakımlarının yapılması için maddi desteğin sağlanması amacıyla özürlü maaşı bağlanmaktadır. Özürlü maaşı alma noktasında gerekli kriterleri sağlayan kişilere devlet tarafından gerekli olan destek verilmektedir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan özürlü maaşı bağlanacaktır.

Özürlü maaşı ile ilgili durum hakkında bilgi almak isteyenlerin yukarıdaki adımları takip etmesi yeterli olacaktır. Özürlü maaşları arttırılmakta ve yaşam şartlarına göre güncellenmektedir.

Özürlü Maaşları Ne Kadar?

Özürlü maaşları yaşlı aylığı 437,43 TL’dir. Yüzde 40 ile 69 oranında özür durumu olan kişilere 874,87 TL verilmektedir. Bakıma muhtaç özürlü olan kişilere ise verilecek aylık 1312,30 TL’dir. 18 yaş alt özürlü yakın aylığı ise 874, 87 TL’dir.

Belirtilen tüm rakamlar, 3 aylık olarak verilmektedir. Bu bakımdan özürlü maaşları 3 ayda bir alınmaktadır. Özürlü maaşları 3 ayda bir verildiği için bir yıl içerisinde 4 defa ödeme yapılmakta ve kişiler de 4 defa maaş almaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz