ÖTV-ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ


Aslında özel tüketim vergisi, vergilerin pek çok neden ile alınabilmesi ve çok daha geniş bir kapsam dahilinde olduğunun en iyi örneklerinden bir tanesidir. Çünkü Türkiye’de alınmakta olan ÖTV, insanların lüks tüketimden, çevreye ve insan sağlığına zararlı mal ve ürün kullanım oranlarını azaltmak amacı ile uygulanmakta olan bir vergi türüdür.

Bu neden dolayısı ile özel tüketim vergisi bu amaç niteliğinde olan ürün ve mallardan vergi olarak alınmaktadır. Belirli mal ve ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Bunun dışında da motorlu araç ticareti yapanlar bu vergiye tabidirler.

Özel Tüketim Vergisinin Kapsamı Nedir?

Özel tüketim vergisi lüks niteliği taşıyan ve lüks sınıfında olan lüks araba, mücevher ve kürklerden alınmaktadır. Ayrıca sağlığa zararlı mallar ve ürünler sınıfındaki alkollü içecekler ve tütün mamullerinden alınmaktadır. En son olarak da Çevreye zararlı ürünler sınıfında yer almakta olan fosil yakıt ve bazı kimyasallar gibi ürün ve mallardan alınmaktadır.

Özel tüketim vergisi güncel oranlarını gib.gov.tr üzerinden öğrenebilirsiniz. 4 bölüme ayrılan listede 2002-2003 yılından başlayarak tüm bilgileri bulabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı aracılığı ile merak ettiğiniz ürünün kapsamını ve özel tüketim vergisi oranını öğrenebilirsiniz.

Özellikle araçlarda daha çok merak edilen ÖTV oranları da listede yer almaktadır. Sevgili okuyucularımız amacımız sizlerle en güncel ve en doğru bilgileri paylaşmaktır. Bu sebepten değişen ve yenilen ÖTV bilgilerini sizlere duyurmaya devam edeceğiz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*