ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ KİRA BEYANNAME SİSTEMİ


Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların vergi daireleri ile uğraşmadan ve vergi dairelerinde vakit kaybı yaşamadan, sadece birkaç dakika içerisinde kira beyannamelerini hazırlayabilmeleri amacı ile önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi ile online olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi Nedir?

Kira geliri elde eden vatandaşlar için hizmete sunulan, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi ile tapu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, banka, PTT, TOKİ, inşaat, sigorta, elektrik, su ve doğalgaz şirketleri gibi kurumlardan alınan bilgiler kullanılarak beyannamelerinin GİB tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında vatandaşların onayına sunulduğu bir sistem olarak tanımlanabilmektedir.

Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi sayesinde kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelirleriniz nakit yani elden teslim almış olsalar dahi sisteme girerek, kendileri kira beyannamelerini oluşturabilme olanağına sahip olabilmektedirler.  Bu noktada mutlaka dikkat etmeniz gereken husus, her ne şartta olursa olsun 3000 TL’den fazla kira geliri elde edilmesi durumunda kira beyannamesi verilme zorunluluğu bulunmaktadır.

YENİ BİLGİ:

Önceden hazırlanmış kira beyannamesi girişi yapmak için https://intvd.gib.gov.tr/kirabeyan/ bağlantısını kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda e devlet sistemini de kullanabilirsiniz.

E beyan sistemine giriş için 4 yol vardır. E beyan sayfasına geldiğinizde, tc kimlik numarası ile giriş, mavi kartla giriş, kullanıcı giriş ve yabancı  vergi kimlik numarası ile giriş seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bunlarından dışında e devlet sistemi üzerinden e devlet şifresi kullanılarak aynı işlemler yapılabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*