MTV TUTARLARI


 

Günümüz modern Türkiye’sinde her geçen gün karayollarında bulunan araç sayılarında önemli oranlarda artışlar yaşanıyor. Özellikle de hızla gelişen teknoloji ile birlikte karayollarındaki araç sayısında önemli oranlarda artışlar yaşanması bu alanda uygulama kapsamlarının daha geniş alanlara ulaşmasına da yol açıyor. Günümüz Türkiye’sinde araç sahiplerinin de yakından bilgisi bir vergilendirme sistemi bulunuyor. Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde Türkiye’deki resmi işlem ve diğer tip işlemlerde uygulanmakta olan pek çok farklı vergilendirme sistemi bulunuyor. Bu vergilendirme sistemlerinden birisi de araç sahiplerine yönelik olarak uygulanan Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Türkiye’de motorlu kara taşıtlarının yanı sıra helikopter ve motorlu deniz taşıtlarının da dahil olduğu bir vergilendirme sistemi olan Motorlu Taşıtlar Vergisi yıl içerisinde 2 taksit şeklinde ödenmektedir.

Her yıl uygulanacak MTV tutarları oranları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’nu kapsamında trafik şubelerine kayıtlı olan her bir motorlu taşıt için vergilendirme uygulaması gerçekleştirilmektedir. Motorlu araçların trafik sicil kaydının başlatılmasının ardından ödenmeye başlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi, bu sicil kaydının silinmesi-sonlandırılması durumuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen dönemler içerisinde yılda 2 defa olacak şekilde MTV ödemelerinin araç sahipleri tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk dönem taksitleri ocak ayı içerisinde, ikinci taksiti ise temmuz ayı içerisinde ödenmesi gerekmektedir. İlk altı aylık dönem içerisinde kaydı silinenler, ikinci altı ayın vergisini, ikinci 6 ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki MTV vergisi ödemelerini gerçekleştirmez. Gelir İdaresi Başkanlığı araç sahiplerinin kolay bir şekilde MTV tutarları ödemelerinin ne kadar olacağını öğrenebilmelerine yardımcı olmak amacı ile bir sorgulama web portalını hizmete sundu. İnternet üzerinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web portalında yer alan Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ekranından ödenmesi gereken MTV tutarı hesaplanabilmektedir. Bu hesaplama işlemi için yıl, araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

GİB İnternet Vergi Dairesi Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Uygulamasına https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_HSP_MTV adresinden ulaşılabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*