MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ SORGULAMA


Pek çok konuda olduğu gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemleri de internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internetteki şubesi olan İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile bu sorgulama işleminizi en kolay şekilde gerçekleştirebilme olanağınız bulunmaktadır.

Sadece birkaç dakika sürmekte olan bu Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemi ile en güncel bilgilerinizi ulaşabilme olanağınızın bulunması gibi eğer borcunuz bulunmakta ise ödemesini de anında online olarak gerçekleştirebilme olanağınız bulunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV sorgulama işleminizi online olarak yapabilmeniz için plakanızı(varsa özel plakanızı) T.C. kimlik numaranızı ya da Vergi Kimlik numaranızı ve tescil tarihinizi girmeniz gerekmektedir. Bu sayede Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili olan herhangi bir borç ya da ödemenizin bulunup bulunmadığını kontrol edebilir, varsa da ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ekranından diğer bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. MTV sorgulama bölümünün haricinde, mükellef bilgileri, trafik ceza bilgileri, yapılan tahsilatlar, beyan yolu ilse trafik cezası ödeme başlıkları da yer almaktadır. Özellikle trafik ceza bilgileri kısmından trafik ceza sorgulama ve ödeme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Beyanlı ceza ödeme sayfası sayesinde henüz sisteme yansımamış cezalarınızı elinizdeki makbuz sayesinde ödeyebilir ve erken ödemeniz durumunda yapılan indirimden yararlanabilirsiniz. Tahsilatlar kısmından aracınıza ait bu güne kadar ödediğiniz vergi ve ceza ödemeleriniz görüntüleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yaparken aracınızın bilgilerini ve kimlik bilglerini başkalarıyla paylaşmayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*