MESAJLA VERGİ BORCU SORGULAMA


Gib kısa mesaj servisi hizmeti aracılığı ile mükelleflerin vergi borcu olup olmadığınız sorgulamalarına imkan tanımaktadır.Uygulama ile vatandaşlarımız adlarına herhangi bir vergi borcu olup olmadığını öğrenebilmektedirler.Eğer adlarına bir vergi borçları var ise bu borcun toplam miktarı ve hangi vergi dairelerine olduğu bilgileri kendilerine gelecek kısa mesaj içeriğinde yer alacaktır.

Gib aşağıdaki şekilde servis içeriğini açıklamıştır.
“Vergi borcu sorgulama hizmeti vatandaşların tüm vergi dairelerindeki güncel borcunun öğrenilebilmesini sağlayan hizmettir.
Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne BORC TCKNO NÜFUSCÜZDANISERİSIRANO ANNEKIZLIKSOYADIILKIKIKARAKTER yazıp 1189’a gönderir.

Örnek: BORC 11111111112 Z98567234 az

Gelen yanıt, borç bulunmaması durumunda “…. tarihi itibariyle borcunuz bulunmamaktadır.” olacaktır. Borç bulunması durumunda ise borcun toplamı ve vergi dairelerine olan dağılımı listelenecektir. ”

Kısa Mesaj Servisi Hakkında Duyurular

GİB Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisinden açıklama; GİB Başkanlığı tarafından duyurulan bilgilerin sorgulama yapan vatandaşlarımıza otomatik olarak bildirimle iletilmesi yada sistemimiz vatandaşlarımızın öğrenmek istedikleri konu hakkında sorgulama yaparak sorgulama sonucunda alacak oldukları cevap neticesinde bilgilendirme şeklinde hizmetine devam etmektedir. Sistem bu şekilde çalışmaktadır.

KMBS servisinin hizmete sunulma amacı, GİB tarafından üretilmiş olan bilgilerin halkımıza en etkin ve pratik olarak ulaştırılması, veri dağıtım çeşitliliğinin dahada arttırılması, zamandan tasarruf ederek kaynak ve insan gücü faktörlerinde tasarrufa gidilmesidir.

Bu sebeplerden dolayı mükelleflerimizle GİB arasında çok daha hızlı ve etkili bir bilgi alışverişinde bulunmuş oluruz.  Ayrıca vergiye gönüllü uyum sürecine daha fazla katkıda bulunulması amacı güdülmektedir. GIB KMBS Servisinden Avea , Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabilir.

 


3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*