MESAJLA TRAFİK PARA CEZASI SORGULAMA


Gib KMBS tarafından verilmekte olan bu hizmet sayesinde TPC Borcu Sorgulama ve motorlu taşıtın ödenmemiş trafik para cezası olup olmadığı sorgulanmaktadır.
Bu hizmet alabilmek için 1189 nolu sms hattından faydalanılır.
Aşağıda örnekle size açıklamalı bir şekilde nasıl sorgulama yapacağınız anlatılmıştır.
Gib sms trafik ceza sorgulama hizmetinden istisnasız herkes yararlanmaktadır.

TRAFİK PARA CEZASI BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne
TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a gönderir.

Örnek: TPC 06GIB89 31012007 12345678912

Gelen yanıt, “..cezadan toplam TPC borcunuz ….. YTL’dir. Ayrıntı için TPC AYRINTI yazıp 1189’a gönderiniz. (En fazla 4 SMS).”

Ayrıntı için;
Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne TPC AYRINTI yazıp 1189’a gönderir.

Gelen yanıt,”…… tarihli….TL cezanızın son ödeme tarihi …. dir.
…… tarihli….TL cezanızın son ödeme tarihi …. dir.” olacaktır.

SMS ile trafik para cezası sorgulama dışında araç cezalarınızı öğrenmek için başka yollarda mevcuttur. Bunları saymamız gerekirse; e devlet trafik cezası sorgulama, GİB trafik cezası sorgulama ve EGM trafik cezası ve otopark sorgulama hizmetleridir.

Bu hizmetleri kullanarak online ceza bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlerden faydalanmak için e devlet şifresi ve diğer kimlik bilgileri ile plaka bilgisini ihtiyaç vardır. Hangi uygulamayı kullanırsanız sonuç değişmeyecektir. Tüm uygulamalar birbirine entegre olarak çalıştığı için bilgiler anlık olarak tüm uygulamalarda değişmektedir.

O açıdan istediğiniz uygulamayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hizmetlerin içerisinde en yenisi e devlet trafik cezası sorgulamadır. EGM ile yapılan işbirliği neticesinde tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulan uygulamayı kullanmak ve borç sorgulama yapmak için sadece e devlet şifresi gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*