MERKEZ SAĞLIK KURULU NASIL KARAR ALIR?


Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan Merkez Sağlık Kurulu kendi içerisinde belli prosedürlere uyarak çalışmalarını yürütmekte ve aldığı kararları da bu doğrultuda almaktadır. Özellikle engellilik konularında yapılan işlemler ile gündemde yer alan kurul, engellilik için sağlanan indirimler gibi durumlarda raporları inceleyerek bu konuda karar vermektedir. Raporla dâhilinde kişilerin çalışma gücünde ne kadarlık bir kayıp olduğunu belirleyen ve buna göre engellilik oranlarını tespit eden kurul, engelliler için çok önemli olan bir işlevi yerine getirmektedir.

Alınan kararlarda ilk olarak raporların geçerliliği ve işlemlerin resmi prosedürlere uygunluğuna bakılmaktadır. Ardından önceden belirlenmiş olan kriterlere göre kişinin sağlık durumu incelenir. Böylece verilecek olan karar da alınmaktadır.

Merkez sağlık kurulu tarafından yapılan işlemlerin herhangi bir şekilde itiraz edilmesi mümkündür. Özellikle raporlara karşı vatandaşların rahatsız olması ve konuyla ilgili yeniden değerlendirme yapılmasını talep edilmesi mümkündür.

Bu konuda yapılacak taleplerde Herhangi bir sorun olmaması halinde kişiler bu konuda talebini ileterek kuruma başvuru yapmaları gerekir. Başvuru yapılması ile birlikte kurum tarafından konuyla ilgili inceleme yapılacaktır ve sonuç yayınlanacaktır. Özellikle engelli kişilerin işlemlerinde kullanılan Merkez Sağlık Kurulu, engelli raporu vererek kişilerin gerekli ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye’de yoğun bir işlem gören Merkez sağlık kurulu için sizlere de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yaparak ihtiyacınızı olan belgeleri alabilir, resmi işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*