KASKO DEĞER LİSTESİ

KASKO DEĞER LİSTESİ

Günümüzde Türkiye’de karayollarında araç sayısının her geçen gün hızla artış göstermesiyle birlikte bu alandaki sigorta hizmetlerinde de çeşitlilik oluşuyor. Özellikle araç sahiplerinin yaptırmaları gereken iki farklı sigorta türü bulunurken bunlardan birincisi aracın trafiğe çıkışı için yasal olarak yaptırılması gerekli olan trafik sigortası olurken, ikincisi herhangi bir yasal zorunluluğu bulunmayan kasko sigortasıdır. Trafik sigortası aracın karıştığı trafik kazalarında karşı tarafta oluşan maddi ve manevi zararın tazmin edilebilmesini garanti altına alırken, kasko sigortası ise aracın kendisine oluşan zararın tazminini garanti kapsamı altına alıyor. Kasko sigortasında değer belirleme işlemleri kasko değer listesi ile oluşturulmaktadır.

Motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olması amacı ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından aylık bazda düzenlenmekte olan kasko değer listesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanıyor. Kasko değer listesi sayesinde başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere, noter kapsamındaki devir işlemleri veya MTV ödemelerindeki hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Kasko değer listesinde oluşturulan fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığına ve motor hacmine gibi çeşitli özellikleri göz önünde bulundurarak oluşturulduğundan farklılıklar içerebilmektedir.

Araç Kasko Değerleri Ne İşe Yarar?

Araç kasko değer listesi araçların kasko sigortası hesaplamalarında baz alınacak olan değerin belirlenebilmesinde referans oluşturmaktadır. Aynı zamanda da hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel kasko araç değer listesini baz alabilmektedir. Araç değer listesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından aylık bazda olacak şekilde hazırlanıp, yayınlanmaktadır.

Araçları kasko değerlerinin belirlenmesinde özellikle araç marka, model ve yılları ile birlikte piyasa fiyatları doğrudan etkilerde bulunmaktadır. Sigorta şirketleri araçlar için vermiş oldukları kasko tekliflerinde bu listeden faydalanmaktadır. Araç sahibinin isteğine bağlı olarak kasko sigortası araç değerinin +/- %10’u içinde uygulanması mümkündür.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz