İNTERNET VERGİ DAİRESİ


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın interneti sizlere sunmakta olduğu hizmetlerinde daha etkin olarak kullanması ile ortaya çıkmış olan İnternet Vergi Dairesi sistemi, kurum ile ilgili olan işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilmeniz amacı ile bir aracı konumunda yer almaktadır.

Bunda özellikle internetin yaygın kullanımı da etkili olmaktadır. Bu noktada internet üzerinde yer almakta olan İnternet Vergi Dairesi ile yapabileceğiniz oldukça geniş bir işlem çeşitliliği bulunmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi ile Neler Yapılır?

Yapabilecekleriniz arasında mevcut mükellef kimliklerini öğrenebilme, 2000 yılı ve sonrasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili tahsilatlara erişim, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgileri görüntüleme ve son 1 ay içerisinde gerçekleşen düzeltmeleri görebilme gibi daha pek çok işlem gerçekleştirilebilmektedir.

GİB tarafından size sunulmakta olan bu online işlem gerçekleştirebilme olanağından yararlanabilmeniz için öncelikli olarak İnternet Hizmetleri Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra doldurduğunuz ve imzaladığınız formla birlikte, bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu sayede Vergi Dairesi size kimlik doğrulamasından sonra kullanıcı adı ve şifre vermektedir. Böylece İnternet Vergi Dairesi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

İNTERNET VERGİ DAİRESİNDE VERİLEN HİZMETLER

İnternet vergi dairesi yenilenen tasarımıyla kullanıcılarına daha güzel hizmetler sunmaktadır. Vergi mükellefleri yada ceza ve borcu olan gerçek kişiler internet vergi dairesine giriş yaparak bir çok işlemi yapabilmektedir. İnternet vergi dairesine 3 türlü giriş yapılmaktadır. Bunlar;

1- Şifresiz işlemler için giriş; Bu seçenek üzerinden motorlu taşıtlar, beyanname işlemleri, mükellef işlemleri ve genel sorgulama ve hesaplama işlemleri yapılmaktadır.

2- TC kimlik No ile giriş; Bu seçenekte şifresiz işlemlerin tamamı yapıldığı gibi ayrıca borç sorgulama kapsamında,  Cari Dönem Borç Sorgulama ve Ödeme ,Borç Sorgulama ve Ödeme, Taşıt İlişik Kesme Borçları Sorgulama ve Ödeme
Beyanen Ödeme, Cep Telefonu Harcı Ödeme, Tapu Harcı Sorgulama ve Ödeme, Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu Sorgulama ve Ödeme işlemleri yapılmaktadır.

3- Kullanıcı Girişi; Tüm bu işlemleri kullanıcı girişi yaparakta gerçekleştirebilirsiniz.

 


8 Comments Posted

  1. GİB “DEN YELEFON MESAJI İLE ARANIYORUM . BORCUM OLDUĞUNA AİT BİLGİLER GELİYOR . FAKAT İNTERNETTEN VE MALİYEDEN ARAŞTIRDIĞIMIZDA BİR ŞEY BULAMIYORUZ.

  2. Arkadaşlar cekici masum bir vatandaşın araçını çekerken sakın mudahele etmeye kalkmayın o an bir şey demiyolar sonra sizede cezayı adrese gönderiyorlar. dikkat edin bu yüzden keyfiniz kaçmasın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*