IMEI SORGULAMA


IMEI, uluslararası mobil cihaz kodu anlamına gelmektedir.GSM mobil cihazlara üretimleri sırasında yüklenen imei kodu, o cihazın kimlik numarası olarak değerlendirilmelidir.Her mobil telefonun imei kodu benzersiz ve yanlızca o cihaza özeldir. IMEI kodunuzu mobil cihazınızın arama kısmına *#06# yazarak öğrenme imkanına sahipsiniz.

IMEI kodu kullanılarak bir telefonun hangi GSM şirketine ait sim kart ve kimin kullandığı öğrenilebilmektedir.Mobil telefonunuzun kaybedilmesi yada çalınması durumunda, Vodafone, Turkcell, ve AVEA  gibi GSM şirketlerinin hangisi aracılığı ile hizmet alıyorsanız, iletişime geçerek telefonunuzu bloke ettirmelisiniz. Böylelikle telefonunuz başkasının elinde olsa dahi kullanılamaz duruma gelir.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama işlemlerinizi E Devlet sistemini kullanarakta yapabilirsiniz. IMEI sorgulama yapmak için IMEI kodunuzu bilmeniz gerekmektedir. Yukarıda nasıl öğrenebileceğinize değinmiştik. Kodunuz ile birlikte aşağıdaki linke tıklayarak imei sorgulama yapabilirsiniz.

E devlet imei sorgulama işlemini sizlere resimli olarak anlatacağız. Turkiye.gov.tr üzerinden imei sorgulama yapmak için e devlet imei sorgulama sayfasına giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmalısınız. Sorgulama için telefonunuzun imei numarasını istene bölüme giriniz ve ardından güvenlik kodunu yazarak sorgulama yapınız.

imei sorgulama2

Sorgulama sonrasında karşılaşacağınız sayfa aşağıdaki gibidir. Açılacak sayfada telefonun kayıt durumu nasıl kaydedildiği, sorgulama tarihi ve telefonun markası ile model bilgileri yer almaktadır. Sayfanın altında yapılan uyarıda bu sorgulamanın bilgilendirme amaçlı olduğu ve kesin kayıt olmadığı şeklindedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*