İDARELERCE E-BORÇ SORGULAMA


İdarelerce e-borç sorgulama işlemi genellikle tüzel kişiler ile ilgili bir uygulamadır. Uygulamanın amacı kamu kurumlarının ilgili firmalar üzerinde detaylı araştırma yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Sistem kişiye özel verilen bir kullanıcı adı ve güvenlik şifresinin girilmesi ile birlikte ilgili firmanın sicil no’su, SGK il ve şube kodu bilgilerinin girilmesi ile birlikte firma bilgilerine ulaşma olanağı sağlar. İlgili firmanın sigortalı işçi sayısı, işçi listesi, SGK prim ödemeleri, protestolu senetleri gibi bilgilere idarelerce vergi borcu sorgulama sistemi ile ulaşılabilmektedir.

İdarelerce Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genellikle bankacılık işlemlerinde uygulanan bu sistem ile usulsüz düzenlemeler önlenmektedir. Kredi başvurularında ve girişimcilik işlemlerinde başvurulan idarelerce e borç sorgulama uygulaması, bu tür işlemlerde gerçekleşmesi muhtemel sahtekârlık ve kâğıt üzerindeki usulsüzlüklerin engellenmesinde etkili rol oynamaktadır. İnternet üzerinden yapılabilen idarelerce e borç sorgulama işlemi için www.gib.gov.tr adresine girmek ve ilgili sayfaya ulaşarak belirtilen bölümlere kullanıcı adı ve güvenlik şifresini girerek giriş yapmak yeterlidir.  Açılan sayfada ilgili firma sicil no, SGK il ve şube no girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir.

İdarelerce e-borç sorgulama aşamalarını sizlere birde resim üzerinden anlatacağız. E-borç sorgulama işlemleri yapmak için yazımızın sonundaki bağlantı linkine . Ardından açılan sorgulama sayfasına kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra giriş yap kısmına . Bu şekilde sorgulama işlemlerini tamamlamış olursunuz. Herhangi bir borcunuz varsa karşınıza gelecek yeni ekranda görebileceksiniz.


2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*