GÜNCEL ÖTV ORANLARI VE TUTARLARI


Özel tüketim vergisi lüks niteliği taşıyan ve lüks sınıfında olan lüks araba, mücevher ve kürklerden alınmaktadır. Ayrıca sağlığa zararlı mallar ve ürünler sınıfındaki alkollü içecekler ve tütün mamullerinden alınmaktadır. En son olarak da Çevreye zararlı ürünler sınıfında yer almakta olan fosil yakıt ve bazı kimyasallar gibi ürün ve mallardan alınmaktadır.

Bu şekilde özellikle lüks sınıfına giren ürün ya da mallar için alınmakta olan güncel ÖTV oranları ve tutarları, her ürün grubu için farklı bir orandadır. Ancak güncel ÖTV oranları ve tutarları ürün ürün olarak farklıdır. Yani özel tüketim vergisi için tam olarak tek bir net oran yoktur.

Güncel ÖTV Oranları ve Tutarları Ne Kadardır?

Genel olarak ürünlerin özellikleri, lüks sınıf değerleri ve daha pek çok hususa göre farklı özel tüketim vergisi oranları ile vergilendirilmektedir. Bu noktada ürün ya da mal sınıflarına göre güncel ÖTV oranları ve tutarları %6,7 ve %20 oranları belirlenmiştir. Buna göre ürünlerin sınıflarına bakılarak üründen alınacak vergi oranı yüzdesi belirlenmektedir. Dilerseniz alttaki bağlantı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi sitesinden hangi ürün sınıfı için ne kadar özel tüketim vergisi alındığınız fiyat bazında öğrenebilirsiniz.

Güncel ötv oranlarını sizlere aşağıda vereceğimiz bağlantıdan öğrenebilirsiniz. Bu bağlantıda 4 tane ayrı liste yer almaktadır. Listelerde 2002 yılından itibaren günümüze kadar olan ötv oranları bilgileri yer almaktadır. Sevgili okuyucularımız aşağıdaki bağlantıyı tarayıcınızın arama bölümüne kopyalarak sayfaya giriş yapabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/ozeltuketimoranlari-OpenPage.htm


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*