GİB UZLAŞMA TALEBİ DİLEKÇESİ


Gib uzlaşma talebi dilekçesi, Gelir idaresi başkanlığına vergi mükellefleri tarafından kendi haklarında tahakkuk etmiş vergi ve cezalarla ilgili olarak verilir.Dilekçenin amacı, vergi borçları ve vergi cezaları konusunda gelir idaresi ile bir uzlaşma sağlayarak ödeme planı oluşturmaktır.

Gelir idaresi başkanlığı sitesinden uzlaşma talebi dilekçesine ulaşabilirsiniz. GİB uzlaşma talebi dilekçesini bilgisayarınıza indirerek yada yazıcınızıdan çıktı alarak elde edebilirsiniz.

Dilekçe örneğine ulaşmak  için aşağıdaki bağlantı linkini kullanınız.

Uzlaşma talep dilekçesi için öncelikle aşağıda size verdiğimiz yönlendirme linkine . Açılan uzlaşma talep dilekçesini doldurmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle tarih, il ve vergi dairesi seçimi yapınız. Daha sonra TC kimlik numarasınını girerek ad soyad bölümünü doldurunuz.

Ardından adres bilgileri kısmını dikkatlice doldurarak devam ediniz. Adres bölümü bittikten sonra düzenleme ve tanzim tarihi, cilt ve sıra numaraları, ihbarname tebliğ tarihi, mükellef veya vekil adı soyadı ünvan bilgilerini giriniz. Sonra uzlaş talebinde bulunduğunuz verginin miktarları kısmını doldurmanız gerekmektedir.

Burada vergi ve ceza olmak üzere iki kısım vardır. Uzlaşma talebinde bulunduğunuz vergi ve cezanın dönemi, nevi ve miktarlarını giriniz. Bu şekilde başvuru formunu doldurmuş olursunuz. Ardında uzlaşma yapmak istediğiniz vergi ve ceza konusunda bağlı olduğunuz vergi dairesinin kararını beklemelisiniz.

Vergi dairesinin vereceği karar göre kuruma giderek gerekli anlaşmaları yapıp uzlaşmadan kaynaklanan ödemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*